F-22s Alaska yakınlarındaki Rus deniz keşif uçağı durdurdu

İki Rus IL-38 deniz keşifleri Kuzey Amerika Havacılık Savunma Komutanlığı'na göre KC-135 ve E-3 havadan erken uyarı uçakları tarafından desteklenen F-22'ler Çarşamba günü Alaska yakınlarında uçaklara müdahale edildi.

NORAD, Rus uçağının Alaska Hava Savunma Kimlik Bölgesi'ne girdiğini ve Aleut Adaları'nın kuzeyindeki Bering Denizi'nde durdurulduğunu söyledi. Rus deniz uçağı asla ABD veya Kanada hava sahasına girmedi.

NORAD komutanı General Terrence J. O’Shaughnessy, “COVID-19 ya da değil, NORAD aktif olarak tehditleri izlemeye ve anavatanları günde 24 saat, haftada 7 gün, 365 gün sürdürmeye devam ediyor” dedi.

Rus IL-38 deniz uçağı da denizaltı avlamak için kullanılıyor.

Geçen ay Alaska yakınlarında bir dizi Rus devriye uçağı müdahalesinde bulunuldu.

Mart ayında ABD ve Kanada jetleri Alaska yakınlarındaki Rus keşif uçaklarını ICEX olarak bilinen bir ABD denizaltı tatbikatına casusluk ettiler.

Denizaltı tatbikatı yakınındaki Mart müdahaleleri hakkında “Kuzey Kutbu'nda tekrar tekrar Rus askeri havacılık faaliyetlerini görmeye devam ediyoruz ve ABD ve Kanada'yı kuzey yaklaşımlarımızdan kaynaklanan bu tehditlere karşı savunacağız” dedi.

ICEX, ABD'nin denizaltılarının Kuzey Kutbu'nda çalışmaya hazır olup olmadığını değerlendirmesini sağlayan üç haftalık bir bienal egzersizidir.

KC-135 Stratotanker ve E-3 Sentry AWACS uçağı tarafından desteklenen Kuzey Amerika Havacılık Savunma Komutanlığı F-22'ler, CF-18'ler, 9 Mart Pazartesi günü Alaska Hava Savunma Tanımlama Bölgesine giren iki Rus Tu-142 deniz keşif uçağını ele geçirdi. (NORAD)

O'SShaughnessy, Mart ayında milletvekillerine Rus uçağının müdahalesinin, tehdidi potansiyel olarak yenmek için “kalıcı savunma” ve alan bilincine sahip olarak “uygun tepki verme yeteneğini” sürdürme gereğini vurguladığını söyledi.

Bu, ABD'ye ve müttefik egemen hava sahasına neyin yaklaştığını bilmek ve bu tehdide tepki verme yeteneğine sahip olmak anlamına geliyor – sadece oraya gitmeleri gerektiğinde bölgeye güç dağıtmak değil.


Bir cevap yazın