Donanma Grubu CEO'su Hervé Guillou Avrupa ve Down Under işleriyle ilgili

COLOGNE, Almanya – 2014 yılında Fransa'nın gemi yapımcısı Deniz Grubu'nda başı çeken Hervé Guillou, bu ayın ilerleyen saatlerinde işle birlikte gelen yaş sınırı nedeniyle şirketten çekilecek. Naval Group'un İtalyan tersane Fincantieri ve bunun sonucunda ortaya çıkan Naviris ortak girişimi ile işbirliği dışında bugüne kadar çok az hareket olmasına rağmen, Avrupa deniz sektöründe konsolidasyonu görev süresinin önemli bir ilkesi haline getirdi.

Yurtiçi talep korkusu ile Naval Group, belki de özellikle milyarlarca dolarlık Avustralya Saldırı sınıfı denizaltı programı ile dünya çapında agresif bir satış denemesi yaptı. Guillou bunu bir kenara bırakarak ve Avustralya hükümetinin programa bağlı kaldığını söyledi, ancak proje son aylarda Avustralya'da bazı eleştiriler aldı.

Guillou, Savunma Haberleri’nin Avrupalı ​​editörü Sebastian Sprenger ile 10 Mart'ta uluslararası pazar ve endüstriyel işbirliği hakkında telefonla görüştü.

Avrupa denizcilik endüstrisinin konsolide edilmesi gerektiğinden bahsetmişken, Naval Group'u bir Avrupa şirketi olarak ne ölçüde görüyorsunuz?

Deniz savunmasının Avrupa lideriyiz ve stratejik bir sütun olarak savunma Avrupa'sının inşasına katkıda bulunmak istiyoruz. Barracuda veya DYY fırkateynleri gibi ulusal programlarımız arasında, ihracat için bir dizi önemli programla birlikte makul bir dengemiz olmasaydı hissedarlarımıza değer sağlayamadık. Dassault Aviation gibi, teklifimizin tüm kapsamındaki yeterlilikleri ve rekabetçiliği korumak istiyorsak, ihracat için katma değerin yaklaşık yüzde 40-60'ına ihtiyacımız var.

Uluslararasılaşma çabalarımızda iki akışımız var. Biri doğrudan satış; Fransa dışında 10 yeni şirket kurduk. Belçika, Hollanda, Arjantin ve Romanya gibi yedi yeni ülkede yedi yeni müşterimiz var. Bu, uluslararası üsümüzü tamamen değiştirdi. İkinci yön, Fincantieri ile ortak girişimle başlayan Avrupa. Her zaman diğer şirketlerin katılabileceğini söylemiştik. Süreç yavaştır, ancak Avrupa egemenliğinin korunmasını istiyorsak konsolidasyona ihtiyaç duyulduğunu kesinlikle biliyoruz.

Yoldayız. Naviris bir adım. Umarım başkaları olur. Ancak bu, özellikle denizcilik endüstrisinde siyasi görünürlük ve Avrupa donanmalarının operasyonel konseptleri arasındaki büyük farklılıklar nedeniyle yavaş bir hareket. Bugün, Fransız Donanmasına en yakın İngiliz Donanması olacak. Ancak İngilizler Brexit'ten (İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkış) sonra başka bir gündemde. Denizaltı tarafında, okyanus operasyonları için dünya çapında keşif kapasitesi konusunda en yakın ortağımız Hollanda'dır. Yüzey gemilerinde Horizon ve FREMM'leri birlikte yaptığımız için Fincantieri.

Bugün, İtalya ve Hollanda, Avrupa yol haritamızdaki ilk adımlar olabilir, ancak diğerleri katılabilir.

2018'in sonlarında, Avustralya denizaltı anlaşması yapıldıktan sonra bir tür işbirliği anlaşması için Almanya'nın ThyssenKrupp Deniz Sistemleri'ne bir ihtar yapacağınızı söylediniz. Bu oldu mu?

Hayır. Tango yapmak için iki taneye ihtiyacınız var. ThyssenKrupp liderliği, hükümet politikaları ve parlamento arasındaki fikir birliğinin ne olup olmadığını henüz bilmiyorum. Buna müdahale etmek benim için değil. Açık ve net mesajlar gönderiyorum ve (Fincantieri CEO'su) Giuseppe Bono da aynısını herkese açık yaptı. Ama bugün, gerçek bir cevabımız yok.

Almanya ve Fransa'nın birlikte bir kara projesi, Avrupa muharebe tankı ve iki hava projesi var, Eurodrone ve Gelecek Savaş Hava Sistemi. Sizce bunların dışında bir deniz projesi yapılabilir mi?

Sanırım uçağı veya kara modelini deniz küresine kopyalayamazsınız. Yine, denizcilik sektöründe Almanya ile ikili veya üçlü programlar olması muhtemel değildir, çünkü Almanya Deniz Kuvvetleri için Fransa veya İtalya'dan çok farklı operasyonel ihtiyaçlara sahiptir. Denizaltıları Baltık Denizi'ne yönelik daha fazla kıyı denizaltısıdır. Yüzey gemileri – örneğin, MKS 180'e baktığınızda – ağır, silahlı, savaş odaklı fırkateynler olan FREMM veya FDI'den tamamen farklı bir spesifikasyona sahiptir.

Almanların uçak gemisi gibi bir şeye ihtiyaçları yoktur ve SSN'ler (saldırı denizaltıları) inşa etmeyeceklerdir. Dolayısıyla, bence, Almanya ile bir şeyler yaparsak, ilk olarak İtalya ile yaptığımız gibi, ikili bir programa dayanmak yerine uluslararası varlığımıza sinerjiler ekleyip bulabilmek bir endüstri gündemidir. . Ve endüstrimizin konsolidasyon şekli çok farklı.

Ancak sektörde hayatta kalma meselemiz var, hacimler, satın alma sinerjileri, kendi aralarımızda ihracat fırsatları bulabilmek ve gerçek rakibin Almanya, İtalya veya Hollanda değil, daha fazla Çin ve Rusya olduğuna dikkat etmek.

Bunu açıklamaya devam ediyoruz, ama sabırlı olmalıyız. Almanların nereden geldiğini çok iyi anlıyorum. Üç Alman avlusu olan TKMS, Lürssen ve Blohm ve Voss – onlar için daha parçalanmış ve zordur.

Naval Group gibi eski bir devlet şirketinin bu tür mirası paylaşmayan tersanelerle karıştırmasının zor olacağı iddiasına ne dersiniz?

Bu tamamen yanlış ve tamamen kötü. Fransız devlet hissedarımız olsa bile, özel statü ve bağımsız yönetim kuruluna sahip bir şirketiz. Yönetişim yönergeleri, Naval Group için piyasadaki tüm Fransız endüstrileri için geçerli olduğu gibi geçerlidir. Hükümet şirketin sosyal çıkarlarına müdahale etmiyor ve kurulum bunu kabul etmiyor. Aynısı, devlet sübvansiyonları aldığımız yanlış ücret için de geçerlidir. Tamamen doğru değil. Durum buysa, Avrupa mahkemelerinde herkes bize karşı dava açabilir.

Rakiplerinizden bazıları, Naval Group'un gemi inşa etmekten başka hiçbir şey yapmayan firmalarla uyumlu olamayacak kadar çeşitlendirildiğini iddia etti.

Yine, bu doğru değil. Çeşitlendirme kontrol altına alınmıştır. Naval Group'ta geçirdiğim süre boyunca nükleer alanda para kaybeden iki büyük projeyi kapattım. Açık deniz rüzgarı ve jeotermal üzerine yoğunlaşarak deniz enerjisi üretim alanını büyük ölçüde kısıtladım. Yüzde 98'i deniz ticaretine odaklanmış durumdayız. Bu, rakiplerimizin tartışması için iyi bir konu değil.

Yeni Fransız uçak gemisi ve Deniz Grubu'nun programdaki rolü hakkında beklentileriniz nelerdir?

Deniz Grubu'nun rolü çok açık: Bu programın ana yüklenicisi olacağız. Uçak, uçaklar, ABD'den yeni elektromanyetik mancınık da dahil olmak üzere, savaş sisteminin ve platformun eşzamanlı mühendisliğini içeren böyle bir savaş gemisini tasarlayıp entegre edebilen tek kişiyiz – toplamda 200'den fazla fonksiyon.

Gövde, St. Nazaire'de, yolcu gemileri için büyük iskelenin kullanılacağı Chantiers de l’Atlantique'de inşa edilecek.

Gelecek yıl uçak gemisi programı hakkında bu yıl bir karar bekliyoruz. Tam zamanlamayı tahmin edemiyorum, ancak kararın bu yıl verileceği konusunda iyimserim. DGA'ya (Fransız savunma tedarik ajansı) ön çalışmalarımızı, maliyet kabiliyeti ödünleşmemizi; böyle yeni bir uçak gemisinin hizmete girmesinin zamanlaması hakkında da çok fazla ayrıntı verdik. Hükümet şimdi karar vermek için istedikleri tüm bilgilere sahip.

Deniz Grubu son zamanlarda Avustralya'da Saldırı denizaltı programı hakkında eleştirildi. Bu seni şaşırttı mı?

Şaşırmamdan daha fazla hayal kırıklığına uğradığımı söylemeliyim. Müşterimiz ve Avustralya hükümetinden çok, çok güçlü bir desteğimiz var. Bu saldırıların nereden geldiğini biliyoruz ve Avrupa'da devam eden ve gelecek yarışmalardaki itibarımıza zarar vermenin nasıl kullanıldığını biliyoruz. İlk kriz, 30 yıllık bir program için bir tasarım incelemesini beş hafta erteleme ile ilgiliydi. Etrafındaki saldırılar haksız.

Diğer tartışma yerel sanayiyi de içeriyordu. Avustralya şirketleri için iş paylaşımına ilişkin resmi plan nedir?

Sözleşme zorunluluğu yoktur. Ancak stratejik bir ortaklığımız var ve Naval Group'tan Collins sınıfından daha fazla olan yerel içeriğin yüzde 60'ına ulaşma konusunda açık bir taahhüt var. Brezilya veya Hindistan'daki deneyimlerimize dayanarak, günün sonunda buna ulaşacağımıza gerçekten inanıyoruz. Zaman alacak. Yeni endüstriler yetiştirmenin, insanları eğitmenin, teknolojiyi aktarmanın uzun ve uzun bir yoludur. Fakat biz kesinlikle Avustralya'ya, egemenliği sağlamaya ve Avustralya sözleşmelerinin bu çok çok önemli yüzdesini sağlamaya kararlıyız.

AB'nin savunma işbirliğini geliştirmek için iyi bir yol izlediğini düşünüyor musunuz?

Henüz bilmiyorum. Madalyonun iki yüzü vardır. Savunma tarafında, son üç yılda kaydedilen ilerlemenin kesinlikle çok büyük olduğunu söyleyebilirim. Örneğin, Avrupa Savunma Fonu ve Avrupa Savunma Sanayi Geliştirme Programı, önceki komisyonun önemli başarılarıdır. ABD'nin yeni politikalarından mı kaynaklanıyor? Brexit yüzünden mi? Bilmiyorum. Muhtemelen birçok şeyin karışımıdır.

Yeni komisyonla birlikte, benim anlayışım, bu yönde devam etmek için açık bir niyetin olduğudur. Bununla birlikte, tamamen bitmemiş olan ve savunmaya ayrılan bütçelerin hala tehdit altında olduğu bütçe tartışması vardır. Sonuçların ne olacağını görmek için zamana ihtiyacımız var. Ben oldukça iyimserim.

İkinci konu daha çok sivil toplum-ekonomik alanında, Avrupa kurallarına karşı anti-tröst kurallarıyla hala önemli bir sorunumuz var. Şu anda Avrupa, Çin, Kore ve ABD endüstrilerinin güçlendiğini gördüğümüz bir zamanda konsolide olmasını engelliyorlar. Bu bağlamda, gemi yapımı sektöründe Fincantieri / Chantiers de l’Atlantique davası hakkında iyi şeyler duymuyoruz. Bu bizim için büyük bir endişe, çünkü Avrupalı ​​oyuncuların dünya oyuncularına dönüşmesini engelleyecek.

Avrupa Devriyesi Corvette nasıl gerçek bir Avrupa programı haline gelecek?

Tabii ki, 27 ülkeli bir proje olamaz. Dolayısıyla Avrupa iki, üç veya dört ile başlamalıdır. Bu, iki donanmamız ve iki hükümetimiz tarafından desteklenen bir Fransız-İtalyan girişimidir. Fincanteri ve Deniz Grubu tarafından başlatıldı ve ortak girişimimiz Naviris tarafından gerçekleştirildi.

Yunanistan programa katılmak için ilgilerini resmi olarak açıkladı. İspanya davayı incelemeye başlıyor, ancak resmi olarak beyan etmediler. Eğer üç, dört ülkeysek, başlamak için yeterince iyi.

Bir cevap yazın