Donanma denizdeki gemilere yeni yazılımları itmeyi test edecek

Donanma, gelecek yıl yeni yazılımları – sadece yamaları değil, yeni algoritmaları ve savaş yönetimi yardımlarını – yüz yüze kurulum ekiplerinin yardımı olmadan filosuna gönderip getiremeyeceğini test etmeyi planlıyor.

Donanma yetkilileri, ilk geliştirmeleri 2021 başlarında bir test için uçak gemisi Abraham Lincoln’ün C4I sistemlerine göndermeyi planladığını açıkladı.

Bugün, Donanma ekipleri sık sık gemilere güvenlik yamaları sağlıyor, ancak bu süreç yeni yeteneklere izin vermiyor. Bunun nedeni, servis yetkililerinin geminin yazılımında yapılan bir değişikliğin istenmeyen sonuçlardan kaynaklanabileceğinden, kademeli bir etki yaratacağından ve sistemin diğer kısımlarını istemeden bozabileceğinden korkmasıdır.

Ancak son yıllarda, Donanma yetkilileri, bir geminin sistemlerinde çalışan yazılımın bulut tabanlı kopyaları olan dijital ikizler fikrini benimsedi. Bu kurulum, Donanma mühendislerinin yeni kodun mevcut sistemle nasıl tepki vereceğini denemelerini sağlar. Ayrıca yazılım geliştiricilerinin aynı temelde çalışmasına ve fazlalıklardan kaçınmasına yardımcı olur. Sonuçta, kurulum Donanma yetkililerine yükledikleri yazılımın herhangi bir sürpriz olmadan çalışacağı konusunda daha yüksek bir güven sunuyor.

Donanma, ilk dijital ikizini Lincoln, 2019 sonbaharında tamamladı ve uçak gemisi Theodore Roosevelt'in dijital ikizini oluşturmaya başladı. Sonunda Donanma liderleri tüm servis gemilerinin dijital ikizlerini tamamlamayı umuyorlar. Bununla birlikte, yalnızca filonun Donanma'nın taktik su şebekesinin belirli bir versiyonuna yükseltilmiş olan, Denizde Ağları ve Kurumsal Hizmetler Konsolidasyonu veya CANES olarak bilinenler, havadan güncellemeler için uygun olacaktır.

Donanmanın Deniz Harp Operasyonları Operasyon Şefi Başkan Yardımcısı Ofisi siber güvenlik bölümü müdürü Arka Adem Kathleen M. Creighton, “Bilgi Savaşı topluluğunda yazılım bir silahtır” dedi 17 Mart tarihli açıklamasında C4ISRNET'e. “Bir savaşçıya, denizde ek kinetik kapasiteyi kavramsallaştırmanın, sipariş etmenin ve almanın değerli olup olmayacağını soracak olsaydık, elbette cevap evet olurdu. Aynı şey yazılım için de geçerlidir.

“Her zaman dinamik bir savaş söndürme ortamında hızlı bir şekilde yeni yetenekleri geliştirme, ekleme veya yeni yetenekler geliştirme yeteneği olağanüstü bir değere sahiptir. Ön cephedeki denizcilerimizin bize ne kazanmaları gerektiğini söyleyecek en iyi konum olduğuna inanıyoruz. Bunu yapmaya çalışıyoruz. Savaşçının bakış açısını, sunduğumuz yazılımın merkezine koyun ve yinelemeli bir hızda yapın. ”

Bu durumda, bir akıllı telefona yeni bir uygulama indirmek gibi bir gemi için yetenek güncellemesini düşünün. Bugün, filodaki bazı gemiler daha önce indirdikleri uygulamalar için güvenlik güncellemeleri alabilir, ancak yeni uygulamalar indiremezler. Donanma yetkilileri bunun değişmesini bekliyor. Yeni özellik, otomatik, kablosuz bir güncelleme olarak gelecek veya iskeleye gelecek, ancak bugün olduğu gibi bir kurulum ekibine ihtiyaç duymayacaktı.

Pasifik Denizcilik Harp Merkezi'nin baş mühendisi Delores Washburn, "Her zaman yeni bir yetenek veya yeni bir değişiklik var, bunu akıllı telefonunuzda yaptığınız gibi yapacağız," dedi. değişiklik. “Şimdi (yapabileceğimiz) gemilere hızlı bir güncelleme yapmak.”

Donanma mühendisleri, savaşçıların ihtiyaç duyduğu anda güncellemeleri hızlı bir şekilde zorlamayı umuyorlar. Komuta, kontrol, iletişim, bilgisayar ve istihbarat program yöneticisi yardımcısı Robert Parker, “Buraya yavaş yavaş gitmeye çalışacağız çünkü yine aynı anda kültürel, teknik ve operasyonel sorunlarla uğraşmak zorundayız” dedi.

Donanma, bu yeni düzenlemeyi bir dizi yazılım yükleyerek, bir güncelleme gerçekleştirerek ve ardından bu güncellemeyi oldukça hızlı bir şekilde gemiye iterek test etmeyi planlıyor.


Bir cevap yazın