COVID, ABD savunma endüstrisini tedarik eden Meksika fabrikalarını kapattı. Pentagon onların açılmasını istiyor.

WASHINGTON – Koronavirüs pandemisi nedeniyle Meksika'daki fabrika kapanışları ABD savunma firmalarına zarar veriyor ve Pentagon Amerika'nın güneyindeki komşusunu hayati tedarikçileri yeniden açmaya çağırıyor.

Meksika, havacılık ve savunma sektörünü zorunlu olarak belirlemediğinden, Amerikan savunma sanayi üssünü, özellikle uçak üreticilerini bozuyor. Az bilinmesine rağmen, Meksika’nın ABD’ye ve ötesine yapılan savunma ihracatı, savunma şirketleri büyük ve küçük çaplı üretim tesisleri açtıkça son 15 yılda güçlü bir şekilde büyüdü.

Pazartesi günü Pentagon'daki gazetecilere konuşma, Edinme ve Sürdürme Savunma Müsteşarı Ellen Lord, sorunu ABD Meksika Büyükelçisi Christopher Landau ile görüştüğünü söyledi. Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard'a “uluslararası tedarikçileri yeniden açmaya yardım etmesini” istemek için bir mektup planlıyordu.

“Bu şirketler özellikle ABD uçak gövdesi üretimimiz için önemlidir.”

Pandemi, Amerika’nın küresel tedarik zincirleriözellikle de önemli ilaçlar ve malzemeler için Çin'e güveniyor. Ancak ordunun tedarikçilerini izlemek için kurulan bir Pentagon görev gücü, yurtdışında “uluslararası bağımlılıklar” ortaya çıkaran “birkaç kapanış cebi” buldu, dedi Lord.

Lord, “Şu anda Meksika bizim için biraz sorunlu ama elçiliğimiz üzerinde çalışıyoruz ve sonra Hindistan'da da cepler var” dedi.

Lord, Pentagon’un ABD'deki tedarikçilerinin sadece küçük bölümlerinin kapanmasına rağmen, havacılık, gemi yapımı ve küçük uzay fırlatma alt sektörlerinin virüsün kesintilerinden en çok etkilendiğini söyledi.

Pentagon, savunma şirketlerini desteklemek için geçen ayki acil durum teşvik fonundan 250 milyon dolar kullanıyor ve tıbbi kaynaklara 750 milyon dolar daha huniye yol açacak.

Savunma Bakanlığı ayrıca Beyaz Saray bütçe ofisi ile gelecek gecikme, hızlandırılmış ilerleme ödemeleri ve diğer maliyetleri karşılamak için gelecekteki mali paketlerde “milyarlarca ve milyarlarca” talep etmek için çalışıyor.

Pentagon sözcüsü, Meksika'daki fabrika kapanışlarından etkilenen ürün ve şirketlerin ayrıntılarını vermeyi reddetti ve Lord'un Ebrard'a yazdığı mektubun hassas bilgiler içerdiği için halka açık olarak paylaşılmadığını söyledi.

Bununla birlikte, 2013 Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Ticaret Komisyonu raporu, General Electric, Honeywell, Lockheed Martin ve Eurocopter'in, Meksika yan kuruluşlarını ― Meksikalı bir havacılık ve uzay ihracat patlamasının bir parçası olan çeşitli boyutlarda bir düzineden fazla ABD şirketi arasında bulunduğunu kaydetti.

Meksika’nın büyümesi, daha düşük üretim maliyetleri, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması, ABD ile İkili Havacılık Güvenliği Anlaşması ve pazara sübvansiyonlar ve Meksika hükümetinin işgücü gelişimi yoluyla gümrüksüz erişimden kaynaklandı.

Meksika Havacılık ve Uzay Endüstrileri Federasyonu Luis Lizcano veya FEMIA'ya göre, Meksika’nın havacılık ve uzay ihracatı 2004 yılında 1,3 milyar dolardan geçen yıl 9,6 milyar dolara ulaştı. Lizcano, Meksika'nın aviyoniklerden iniş takımlarına ve sigortalara kadar her şeyi ürettiğini ve denizaşırı ilk on tedarikçide ABD havacılık ve savunma sektörüne kadar her şeyi ürettiğini söyledi.

Ancak koronavirüs, Meksika havacılık büyümesini köreltiyor ve ekonomisi boyunca yankılanıyor. Meksika Çalışma Bakanlığı bu ay dedi ülkenin yeni koronavirüsün ekonomik etkisi ve yayılımı ile mücadele için uygulanan uzaklaştırma önlemleri nedeniyle Mart ayının ortasından bu yana 346.748 iş kaybettiği.

FEMIA, hükümetinin ABD ve Kanada ile senkronizasyon için Meksika’nın havacılık ve savunma sektörünü "zorunlu" olarak tanımlaması gerektiğini açıkça savunuyor.

Lizcano, Savunma Haberlerine “Sorduğumuz şey bu sektörde standartlaşmamız. Çünkü ticari ve savunma uçakları için OEM'lerle tedarik zincirlerini kıracağız” dedi.

Pazartesi günü, Ulusal Savunma Sanayicileri Derneği CEO'su emekli Orgeneral Herbert "Hawk" Carlisle, bazı Amerikan savunma tedarik zincirlerinin giderek artan küresel doğasının tersine çevrilemeyeceğini ve tersine çevrilmemesi gerektiğini söyledi. ABD, yurtdışındaki boğulma noktalarından kaçınmak için tedarikçilerini çeşitlendirmeli.

Carlisle, “İstemediğiniz şey, o ülkede bir şey olursa üretemeyeceği tek bir başarısızlık noktasıdır” dedi. “Bu yeteneği sağlamak için birden fazla yolunuz var. Bazıları içsel olabilir ve birden fazla ulusunuz olabilir, dışsal. ”


Bir cevap yazın