COVID, ABD savunma endüstrisini tedarik eden Meksika fabrikalarını kapattı. Pentagon onların açılmasını istiyor.

WASHINGTON – Koronavirüs pandemisi nedeniyle Meksika'daki fabrika kapanışları ABD savunma firmalarına zarar veriyor ve Pentagon Amerika'nın güneyindeki komşusunu hayati tedarikçileri yeniden açmaya çağırıyor.

Meksika, havacılık ve savunma sektörünü zorunlu olarak belirlemediğinden, Amerikan savunma sanayi üssü, özellikle uçak üreticileri için tedarik zincirini bozuyor. Çok az bilinmesine rağmen, Meksika’nın ABD’ye ve ötesine yapılan savunma ihracatı, son 15 yılda, büyük ve küçük savunma şirketleri orada üretim tesisleri açtıkça kudretle büyüdü.

Pazartesi günü Pentagon'daki gazetecilere konuşma, Edinme ve Sürdürme Savunma Müsteşarı Ellen Lord, sorunu ABD Meksika Büyükelçisi Christopher Landau ile görüştüğünü söyledi. Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard'a “uluslararası tedarikçileri yeniden açmaya yardım etmesini” istemek için bir mektup planlıyordu.

“Bu şirketler özellikle ABD uçak gövdesi üretimimiz için önemlidir.”

Pandemi, Amerika’nın küresel tedarik zincirleriözellikle de önemli ilaçlar ve malzemeler için Çin'e güveniyor. Lord, COVID-19'un ordunun tedarikçileri üzerindeki etkisini izlemek için kurulan bir Pentagon görev gücü, “uluslararası bağımlılıklarla” bağlantılı “birkaç kapanma cebi” buldu.

Lord, “Şu anda Meksika bizim için biraz sorunlu ama elçiliğimiz üzerinde çalışıyoruz ve sonra Hindistan'da da cepler var” dedi.

Daha geniş olarak, yeni koronavirüs ve yayılımı ile mücadele için uygulanan uzaklaştırma önlemleri nedeniyle ABD'deki Pentagon tedarikçilerinin sadece küçük kısımları kapandı, ancak havacılık, gemi yapımı ve küçük uzay fırlatma alt sektörleri virüsden kaynaklanan kesintilerden en çok etkilenen Lord, Lord dedim.

Pentagon, savunma şirketlerini desteklemek için geçen ayki acil durum teşvik fonundan 250 milyon dolar kullanıyor ve tıbbi kaynaklara 750 milyon dolar daha huniye yol açacak.

Savunma Bakanlığı ayrıca Beyaz Saray bütçe ofisi ile gelecek gecikme, hızlandırılmış ilerleme ödemeleri ve diğer maliyetleri karşılamak için gelecekteki mali paketlerde “milyarlarca ve milyarlarca” talep etmek için çalışıyor.

Bir Pentagon sözcüsü, Meksika'daki fabrika kapanışlarından etkilenen ürünler ve şirketler hakkında bilgi vermeyi reddetti ve Lord'un Ebrard'a yazdığı mektubun hassas bilgiler içerdiği için halka açık olarak paylaşılmadığını söyledi.

2013 Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Ticaret Komisyonu raporu, General Electric, Honeywell, Lockheed Martin ve Eurocopter'in, Meksika yan kuruluşlarını bo Meksika havacılık ve uzay ihracat patlamasının bir parçası olan çeşitli büyüklüklerde ABD'den çeşitli büyüklükteki firmalar arasında olduğunu kaydetti.

Meksika’nın büyümesi, düşük üretim maliyetleri, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması, ABD ile İkili Havacılık Güvenliği Anlaşması ve Meksika hükümet sübvansiyonları ve işgücü geliştirme çabaları yoluyla piyasalara gümrüksüz erişim yoluyla sağlandı.

Meksika Havacılık ve Uzay Endüstrileri Federasyonu veya FEMIA'ya göre, Meksika’nın havacılık ve uzay ihracatı 2004 yılında 1,3 milyar dolardan geçen yıl 9,6 milyar dolara ulaştı. Lizcano, Meksika'nın aviyoniklerden iniş takımlarına ve sigortalara kadar her şeyi ürettiğini ve denizaşırı ilk on tedarikçide ABD havacılık ve savunma sektörüne kadar her şeyi ürettiğini söyledi.

Ancak koronavirüs, Meksika havacılık büyümesini köreltiyor ve ekonomisi boyunca yankılanıyor. Meksika Çalışma Bakanlığı bu ay dedi ülkenin yeni koronavirüsün ekonomik etkisi nedeniyle Mart ayının ortasından bu yana 346.748 iş kaybettiği.

FEMIA, genel müdürü Luis Lizcano, Savunma Haberlerine verdiği demeçte, hükümetinin Meksika'nın havacılık ve savunma sektörünü ABD ve Kanada ile senkronize etmek için “gerekli” olarak tanımlaması gerektiğini açıkça savunuyor. Ayrıca ABD ve Kanada'daki ticaret birliği muadilleri ile koordinasyon halindedir.

Lizcano, “Sorduğumuz şey bu sektörde standartlaşmamız. Çünkü ticari ve savunma uçakları için OEM'lerle tedarik zincirlerini kıracağız” dedi.

Pazartesi günü, Ulusal Savunma Sanayicileri Derneği CEO'su emekli Orgeneral Herbert "Hawk" Carlisle, bazı Amerikan savunma tedarik zincirlerinin giderek artan küresel doğasının tersine çevrilemeyeceğini ve tersine çevrilmemesi gerektiğini söyledi. ABD, yurtdışındaki boğulma noktalarından kaçınmak için tedarikçilerini çeşitlendirmeli.

Carlisle, “İstemediğiniz şey, o ülkede bir şey olursa üretemeyeceği tek bir başarısızlık noktasıdır” dedi. “Bu yeteneği sağlamak için birden fazla yolunuz var. Bazıları içsel olabilir ve dışarısı birden fazla ulusa sahip olabilirsiniz. ”


Bir cevap yazın