COVID-19 savaşındaki ABD Deniz Kuvvetleri’nin hastane gemilerinin değiştirilmesi gerekiyor

WASHINGTON – ABD Donanması, dağıtımını yaparken parlak başlıklar ve tezahürat kalabalığı oluşturdu hastane gemileri Merhamet ve Rahatlık Los Angeles ve New York City. Ancak gemilerin her ikisi de 50 yaşında itiyor ve değiştirilmeleri gerekiyor ve bu değiştirmelerin nasıl görüneceği kesin değil.

Her iki gemi de savaş kayıplarına bakım sağlamak için tasarlanmış süper tankerlere dönüştürüldü. Her iki geminin de Çöl Fırtınası Operasyonu ve Irak Özgürlüğü Operasyonu sırasında kemerleri altında savaş dağıtımları olsa da, dünya çapında afet yardımı ve tıbbi yardım misyonları için çok daha sık kullanılıyorlar.

Yaklaşık 35 yıllık hizmet süresince, kendine özgü beyaz gövdeler ve kırmızı haçlar, Amerikan yumuşak gücünün yurtdışında ve zaman zaman evde Savunma Bakanlığı'nın sembolü haline geldi. Konfor, Katrina Kasırgası sırasında New Orleans'a ve 2017 yılında Maria Kasırgası'ndan sonra Porto Riko'ya konuşlandırıldı. Hem Mercy hem de Comfort bugün sivil hastaneleri COVID-19 hastalarına odaklanmak üzere serbest bırakmak için Los Angeles ve New York'ta acil bakım sağlıyor.

Ama çok benzer deniz dalgalanma filosunun büyük bir kısmıgemiler, daha az ve daha az denizcinin nasıl çalışacağını ve bakımını yapacağını bildikleri eski buhar tesislerinde çalışıyor. Klasik arabalar gibi, çalışma düzeninde tutmak için sürekli dikkat ve dikkat gerektirirler.

Donanmanın onları yeniden sermayelendirme planı, bir dizi farklı görevi yerine getirmek için değiştirilebilen yeni inşa edilmiş bir ortak tekne öneren Ortak-Gövde Yardımcı Çok Amaçlı Platform (CHAMP) konseptine dayanmaktadır. 2020 uzun menzilli gemi inşa planına göre, hastane gemisi CHAMP'ları 2033 ve 2034'te 2036 ve 2037'de teslim edilmek üzere satın alınacaktı.

Deniz Kuvvetleri, biri deniz asansörü amaçlı ve diğeri denizaltı eğilimi, hastane gemileri ve komuta ve kontrol platformları gibi diğer yardımcı gemi görevleri için CHAMP'in iki varyantını geliştirmeyi ve planlamayı planlıyor.

Ancak Aralık ayında Defense News tarafından elde edilen bir Beyaz Saray Yönetim ve Bütçe notu, OMB'nin, CH24 platformunun 2024'te satın alınması planlanan denizaltı ihale varyantı için 1,3 milyar dolarlık bir maliyet tahmininde beyazlatma gösterdi.

“CHAMP denizaltı ihalesi ve CHAMP deniz asansörü gemileri uygun maliyetli çözümler değildir. Alt teklif için revize edilmiş tahmin (1,3 milyar dolar) FYDP'de (Gelecek Yıllar Savunma Programı) 1 milyar dolardan fazladır ve kullanılmış bir geminin tedarik edilmesi ve dönüştürülmesi de dahil olmak üzere daha uygun maliyetli alternatifler araştırılmalıdır. ”

CHAMP'in geleceği havaya yükseldiğinde, Donanma'nın hastane gemilerine ne olacağı açık değil ve net görünen şey, 1.000 yataklı büyük yüzen hastanelerin muhtemelen gelecekte hizmetin ihtiyacı olan şey olmadığıdır. tarih profesörü Campbell Üniversitesi ve denizcilik konularını inceleyen eski sivil denizci.

Mercogliano, "Hastane gemileri gerçekten bir savaş alanından kitlesel kayıp almak için tasarlandı," dedi. "Ve Deniz Kuvvetleri'nin sorunu şu ki, misyon – artık 2.000 yataklı iki gemiyi sürdürme gereksinimini artık görmüyorlar, çünkü işletmek gerçekten pahalılar.

"Daha sonra yedeklerle doldurulması gereken doktorların ve hemşirelerin kıyılarındaki tıbbi tesisleri tahliye ediyor, onları görevlendirmek için (Donanmanın Tıp ve Cerrahi Bürosu) için büyük sorunlar yaratıyor."

Konfor ve Merhamet'in görevlendirdiği birçok görevde, gemilere 250 yatak veya belki 500 yatak kadar personel yerleştiriliyor ve daha sonra sivil ajanslar getiriliyor. Bir diğer karmaşık faktör, yaşlandıkça bakımı daha pahalı hale geldiğini söyledi.

“Bakın, buharla çalışıyorlar, yani kazan mühendisleri olan sivil denizcileri bulmak gittikçe zorlaşıyor – orada çok fazla yok.”

Ancak bir şekilde yeniden sermayelendirilmeleri gerektiği pek de söz konusu değil. Telemus Grubu'ndan emekli bir Donanma kaptanı ve analisti Jerry Hendrix, Donanmanın hastane gemilerine sağladığı yatırımın geri dönüşünün çok büyük olduğunu söyledi.

Hendrix, "Hastane gemilerine, bu gemiler filoya katıldığından beri varlık ve etki operasyonlarının bir parçası olarak istikrarlı bir talep geldi," dedi. "Ancak muhtemelen 1.000 yataklı bir hastane gemisine gerek yoktur. Şu anda gördüğümüz şey, yapılmadığı bir şey yapması nedeniyle bir anormallik: İnsani yardım ve evde afet yardımı.

“Ancak, bu gemileri 200 ila 500 yatak aralığında derin su limanları olmayan limanlara daha fazla erişimi olacak bir şeyle yeniden canlandırmak için kesinlikle bir talep var.”

Hendrix, her ikisi de 65.500 tondan fazla yer değiştiren Mercy ve Comfort'un gemilerin yapabileceği görevleri sınırladığını söyledi.

“Bence çok çeşitli liman ve koşullara daha kolay erişilebilen daha küçük varyantlara bakmamız gerekiyor” dedi.


Bir cevap yazın