Çin’in küresel lojistik zinciri adım atıyor, ancak askeri gücü yansıtmak hala bir mücadele

WASHINGTON – Çin’in silahlı kuvvetleri lojistik yeteneklerinin yeni bir analizine göre 2030'a kadar askeri gücü ülke bölgesi dışına yansıtma çabalarını sürdürecek.

Çin, Güney ve Doğu Çin denizlerindeki birinci ve ikinci ada zinciri içindeki potansiyel rakiplere “kabul edilemez maliyetler” empoze etmek için büyük yatırımlar yaptı. Jane’in analizi, ABD-Çin Ekonomik ve Güvenlik İnceleme Komisyonu himayesinde yapılmıştır. Ülke ayrıca afet yardımını destekleme ve küresel müşterek operasyonlara katılma çabalarını hızlandırdı. Orta Doğu'da korsanlıkla mücadele çalışmaları, analiz eklendi.

Ancak, uzak bölgelerdeki büyük ölçekli seferi operasyonlarını destekleme söz konusu olduğunda, Çin'in hala bir çıkış yolu olduğu bildiriliyor.

Çalışma, Çin'in Orta Doğu ve Afrika'daki ABD operasyonlarını izlemek ve potansiyel olarak kesintiye uğratmak için Cibuti'deki tabanı gibi yeni yatırımlar kullandığını, ancak Çin'in bu on yılda uluslararası ayak izini genişletmeye devam edeceğini söyledi.

“Ancak, 2030'dan sonra, (Halk Kurtuluş Ordusu) muhtemelen mevcut Cibuti Lojistik Destek Üssü'nün ötesinde daha özel askeri üsler peşinde koşacak” dedi. “PLAN'ın (Deniz Kuvvetleri) ve PLAAF'ın (Hava Kuvvetleri) 2035'teki yetenekleri, teorik olarak PLA'nın denizaşırı savaş operasyonlarını daha üst düzeyde gerçekleştirmesine izin verecek, ancak tartışmalı ortamlardaki operasyonlar neredeyse elbette denizaşırı askeri tesisler gerektirecek veya en azından tercih edilen dost ülkelerdeki limanlara ve havaalanlarına erişim. ”

Çalışma, Çin'in uçak gemisi yeteneklerini genişletemediği sürece hava gücünü küresel olarak yansıtma kabiliyetinde engel olmaya devam edeceğini söyledi, ayrıca ekonomik kafa rüzgarlarının böyle bir yatırımı önleyebileceğini de sözlerine ekledi.

Raporda, "PLA'nın gelecekteki PLAN uçak gemilerinin desteği olmadan entegre hava savunma sistemlerine sahip düşman ülkelerdeki operasyonlarını yürütme kapasitesi hala sınırlı olacak." “Ekonomik büyümenin yavaşlaması ve savunma bütçeleri göz önüne alındığında PLA için bu zor olabilir.”

Rapor, ABD'nin Çin'in Cibuti gibi yerlerde cephane stoklarını ileriye dağıtmak veya ikmal gemilerine ve denizaltı karşıtı savaş gerçekleştirebilecek helikopterlere yatırımları derinleştirmek gibi keşif operasyonlarını destekleyebilecek platformlara ve yeteneklere yapılan Çin yatırımlarını izlemesini önermektedir.

Kongre ayrıca, Çin'in Kemer ve Yol Girişimi kapsamında para yatırdığı ülkelere yatırım yapmanın yollarını bulmalıdır.

Raporda, “ABD, Çin'in ABD'nin katılımını bırakan ülkelerde denizaşırı lojistik düğümleri izleyebileceğini kabul etmeli” dedi. “Özellikle 2030'dan sonra, Çin büyük olasılıkla yurtdışında ilave özel askeri üsler izleyecek.

"BİZE. Hem ikili hem de çok taraflı uluslararası örgütler aracılığıyla bu ülkelerle ekonomik ve diplomatik katılım Çin askeri hedeflerini yönetmek için kritik öneme sahip olacak. ”


Bir cevap yazın