Boeing’in KC-46 tankeri artık otonom hava yakıt ikmali için bir yola sahip

WASHINGTON – Boeing ve Hava Kuvvetleri arasındaki geçen haftaki anlaşma üzerinde KC-46 için bir düzeltme üst düzey bir Hava Kuvvetleri yetkilisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, tanker için işlemi manuel olarak kontrol etmesi gereken bir kişi olmadan diğer uçaklara yakıt ikmali yapabileceğini söyledi.

2 Nisan'da Boeing, KC-46’nın sorunlu Uzaktan Görüş Sistemini yeni donanım ve yazılımlarla elden geçirilmiş bir RVS 2.0 oluşturarak düzeltmeyi kabul etti. Hava Kuvvetleri edinim yöneticisi Will Roper gazetecilere verdiği demeçte, bu değişikliklerin renkli görüntüler, modern işlemciler ve derinlik algısını iyileştirmeye yardımcı olacak LiDAR (ışık algılama ve menzil) sensörlerini gösteren 4 k yüksek çözünürlüklü kameraların eklenmesini içereceğini söyledi.

Roper, “Böyle uygun bir RVS özerkliğin tam kapısında” dedi. “Tek yapmanız gereken, jet içindeki dünyaya uçak ve jet dışındaki bom arasındaki geometrilerin gerçekliğini söyleyen verileri almak. Bunu elde ettikten sonra, tankerin kendini tanklamasına izin veren algoritmalara çevirmeniz yeterlidir. ”

KC-46’ın Uzaktan Görüş Sistemi sistemle ilgili sorunların olduğu 2017'den beri programın tarafında bir diken olmuştur ilk keşfedildi. RVS temel olarak, uçağın içinde oturan bom operatörlerinin bomu yakıta ihtiyaç duyan uçağa yönlendirmesine izin vermesi gereken bir kamera, sensör ve yazılım paketidir, ancak bazı durumlarda sistem bom riskini artıran çarpık görüntüler üretir başka bir uçağa çarpıyor.

Yeni LIDAR sistemi bu sorunu çözmenin anahtarı olacak, dedi Roper, onu paralel park etmek veya bir aracın bir kaldırıma hizalanmış olup olmadığını değerlendirmek için bir sürücüye ipuçları sağlayan bir arabadaki yedek kameraya benziyor.

“Bom operatörleri için çok benzer bir şeyimiz olacak, bu yüzden onlara sol, sağ olduklarını ve uçağa ne kadar yaklaştıklarını söyleyin” dedi. “Çok sezgisel ve çalışması kolay bir şey ve bence bu onların mesafelerini anlamalarına yardımcı olacak (diğer uçaklardan), çünkü LIDAR son derece hassas.”

Boeing, KC-46'nın geliştirilmesi için sağlam bir sabit fiyat sözleşmesine kilitlendiğinden, Hava Kuvvetleri mevcut sistemin gereksinimleri karşılamadığını iddia ettiğinden RVS 2.0'a kendi cebinden yükseltmek zorunda kalacak. .

Ancak hizmet, RVS 2.0'ı otonom bir tanker için bir atlama taşı olarak kullanma olasılığına o kadar güveniyor ki, geçen haftaki anlaşmaya otonom veya yarı özerk yakıt ikmali sağlayan teknolojilerin geliştirilmesini finanse etme seçeneğini dahil etti.

“RVS 2.0 tamamlandığında, bu özerklik algoritmalarını geliştirmek ve bunları yüklerseniz yüklemek için 2.0'ın ötesinde bir sonraki adımı atabilmemiz için, anlaşmaya 55 milyon dolarlık bir eşiği aşan bir mühendislik değişikliği teklifi ekledik. onları güvenli kullanım için onaylayabileceğimizi düşünüyoruz ”dedi.

“Bu adımı attık çünkü birincisi, özerkliğin kapısında olmaktan heyecan duyuyoruz ve anlaşmada bunun gelecekteki tankerimiz olduğu konusunda net bir sinyal göndermek istedik” dedi.

Hava Kuvvetleri gelecekte bu tasarım değişiklikleriyle ilerlemeye karar verirse, Boeing’in KC-46 program yöneticisi Jamie Burgess, sözleşme ayrıntılarını ortaya çıkarmak için daha fazla çalışma yapılması gerekeceğini söyledi.

“Kimin neyi ödediğine dair şu veya bu şekilde bir taahhüt yoktu. Ancak Boeing ve Hava Kuvvetleri arasında bu teknolojiyi geliştirdiği sürece kesinlikle güçlü bir ortaklık var ”dedi.

Otonom yakıt ikmali kabiliyeti, algılama ve yapay zeka teknolojileri büyük bir hızla büyüdüğü için Hava Kuvvetleri'nin son birkaç yıldır artan ilgisi olmuştur. Boeing daha önce bildirildiği gibi KC-46 için potansiyel yükseltme seçenekleri menüsünün bir parçası gibi bir teknolojiyi içerebileceğini işaret etti. FlightGlobal tarafından 2018.


Bir cevap yazın