Boeing, Brezilyalı jet üreticisi Embraer’ı kızdırdı

CHICAGO – Boeing Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Embraer ile güçlerini birleştirmek için anlaşmave Brezilya jet üreticisinden, zarar arama tehdidi altında olan öfkeli bir tepki vermeye başladı.

Parite Embraer’ın ticari havacılık işi üzerinde birlikte çalışmayı ve yeni pazarlar geliştirmeyi planlamıştı. C-390 Milenyum uçağı. İki yıldır bir anlaşma üzerinde çalışıyorlardı.


Boeing, Embraer’ın Boeing’in çoğunluk mülkiyetine sahip olacağı anlaşmanın ortaya koyduğu koşulları karşılamamasından sonra anlaşmayı sona erdirdiğini söyledi. Geçtiğimiz birkaç ay boyunca şirketler, Boeing’in Embraer ortaklığı ve grup operasyonları başkanı Marc Allen, memnuniyetsiz koşullar hakkında “verimli ama sonuçta başarısız müzakerelere” imza attı.

Embraer, karşılıklı işlem sözleşmesini “Boeing’in yanlış bir şekilde feshettiğine inandığını” ve “işlemi kapatma ve Embraer’a 4.2 milyar ABD doları alım fiyatını ödemeyi taahhüt etme bahanesi olarak sahte talepler ürettiğini belirten bir açıklama yaptı. ”

“Boeing’in, kendi finansal durumu ve 737 Max ve diğer iş ve itibar sorunları ışığında işlemi tamamlamak istememesi nedeniyle MTA’nın (ana işlem anlaşması) sistematik bir gecikme ve tekrarlanan ihlalleri modeline girdiğine inanıyoruz.” ekledi.

Şirket, “Embraer, Boeing’in MTA’nın yanlış feshi ve ihlali sonucunda Embraer tarafından verilen zararlar için Boeing’e karşı tüm çareleri takip edecektir” dedi.

Çöküş Boeing için en son aksilik oldu. Şirketin en çok satan uçağı 737 Max, federal soruşturmaya yol açan iki ölümcül kazadan sonra bir yıldan fazla bir süredir karaya oturdu. Bu sorunlar, pandemi nedeniyle azalan uçuş talebi ile birlikte şirketin nakit parasını keskin bir şekilde azalttı.


Bir cevap yazın