Beş F-35 sorunu düşürüldü, ancak çözülmedi

WASHINGTON – F-35 Ortak Program Ofisi, Amerika'nın en üst düzey savaş uçağına zarar veren beş önemli teknik kusur için stopgap düzeltmeleri gerçekleştirdi, ancak sorunlar tamamen ortadan kaldırılmadı.

Geçen Haziran, Savunma Haberleri 13 önemli teknik sorun hakkında özel detaylar bildirdi, kategori 1 eksiklikleri olarak bilinir ve F-35'i etkiler. JPO o zamandan beri bu sorunların beşini daha az kategori 2'ye indirdi.

Kategori 1 eksikliği olarak tanımlanır ölüm, ciddi yaralanma veya hastalığa neden olabilecek bir eksiklik; uçakta veya ekipmanında kayıp veya hasara neden olabilir; operatörün savaşa hazır olma yeteneğini eleştirel olarak kısıtlar; jetin birincil veya ikincil görevleri yerine getirecek kadar iyi performans göstermesini önler; üretim hattında bir çalışmanın durmasıyla sonuçlanır; veya kritik görev test noktalarını engeller.

Buna karşılık, kategori 2 eksikliği daha az endişelidir – izleme gerektiren bir şeydir, ancak işlemleri etkilemesi gereken bir şey değildir.

Ancak Hükümetin Gözetim Projesi ile ilgili askeri meseleleri izleyen Dan Grazier, kategorinin notunu düşürmek sorunların çözüldüğü anlamına gelmiyor.

CAT 2 programları hala "kesinlikle endişe kaynağıdır. Uçağın nasıl performans göstereceği üzerinde bir etkiye sahip olacaklar," dedi Grazier. … Kusurlara sahip olmak istemiyorsunuz, pilotların dışarı çıkıp yapmaları gerekenleri yapabilmesi için bu şeylerin düzeltilmesini istiyorsunuz. ”

Projelerin CAT 2'ye indirildiği birkaç temel ifadenin yanı sıra, bir JPO sözcüsü ofisinin “bu eksikliklerin güvenlik sınıflandırmaları nedeniyle nasıl çözüldüğüne veya düşürüldüğüne dair herhangi bir bilgiyi açıklayamayacağını” söyledi.

ALIS egemen veri aktarımı çözümü bilgi güvencesi gereksinimlerini karşılamıyor.

Otonom Lojistik Bilgi Sistemi veya ALIS, uçak operatörleri tarafından kullanılan F-35'in omurgasını sunar neredeyse tüm aşamalar ve Ortak Grev Savaşçısı sürdürme. Sistem, görevleri planlamak ve bunlardan bilgi almak, yedek parça siparişi vermek, tamircilere onarım yapmak ve teknik verileri ve iş emirlerini görüntülemek için kullanılır. (ODIN adında olası bir yedek, işlerde.)

Ancak F-35 programındaki bazı uluslararası ortaklar, ALIS üzerinden ABD hükümetine ve Lockheed Martin'e akan verilerin hem ABD ordusu hem de Amerikan savunma yüklenicisine, o ülkenin uçuş operasyonlarına bir pencere verebileceği endişelerini dile getirdi. ve F-35'lerinin uçtuğu yer.

Savunma Haberleri tarafından incelenen orijinal belgelere göre, bu endişeler o kadar yüksekti ki, bir düzeltme hızlı bir şekilde uygulanmadıysa iki ülke programı tamamen terk etmekle tehdit etti.

29 Nisan 2019'da ALIS'e yapılan bir güncellemenin yeni bir Egemen Veri Yönetimi aracının ilk sürümünü içerdiğini söyleyen JPO'ya göre bu düzeltme şu an içindedir.

380. Sefer Uçak Bakım Filosundan ABD'li hava adamları, 24 Nisan 2019'da Birleşik Arap Emirlikleri, Al Dhafra Hava Üssü'nde bir F-35A fırlatmaya hazırlanıyor. F-35 sahipleri, jetin sağlığını izlemek için Otonom Lojistik Bilgi Sistemini kullanıyor. (Staff Sgt. Chris Drzazgowski / ABD Hava Kuvvetleri)
380. Sefer Uçak Bakım Filosundan ABD'li hava adamları, 24 Nisan 2019'da Birleşik Arap Emirlikleri, Al Dhafra Hava Üssü'nde bir F-35A fırlatmaya hazırlanıyor. F-35 sahipleri, jetin sağlığını izlemek için Otonom Lojistik Bilgi Sistemini kullanıyor. (Staff Sgt. Chris Drzazgowski / ABD Hava Kuvvetleri)

"SDM aracı, F-35 operatörlerinin F-35 Operasyon Merkezine aktarılan Prognostik ve Sağlık Yönetimi (PHM) verileri türleri üzerinde daha fazla kontrole izin veriyor," dedi JPO.

Karmaşık montajlar için yanlış envanter verileri topraklama koşullarına neden olmaya devam eder.

Bu özel eksiklik, kurulum üzerine, aslında tasarlandığı gibi ALIS'de listelenmeyen ve izlenmeyen malzemeleri veya bileşenleri içerir. Bunlar, sistemdeki verilerin düzeltilmesini sağlamak için yazılım mühendislerinden neredeyse günlük olarak belirli talepler gerektirir. Bu istekler bazı sorunları yakalayabilse de, sorun her zaman kullanıcı tarafından algılanmaz.

JPO'nun dediği gibi bu “delikler”, kurulumdan sonra parçaların nasıl kullanıldığına dair veri toplamaz, yani bir parça ağır kullanımdan kopuyor olabilir. Ancak, bu kısım ALIS tarafından risk altında bir parça olarak işaretlenmeyecektir.

Sonuç olarak, böyle bir sorun akut bir sorun haline gelene kadar aşınma ve yıpranma veya yedek parça eksikliğinden kaynaklanan sorunların keşfedilmesi daha az olasıdır. uçağın topraklanması.

JPO'ya göre, sorun 13 Ocak 2020'de “bu DR'nin (eksiklik raporu) yazılmasından bu yana iki yıl içinde yapılan ALIS veri kalitesi iyileştirmeleri nedeniyle” bir CAT 2 eksikliğine indirildi. “Kalite iyileştirmeleri, operasyonel birimlerin bakım sonrasında uçağı hızlı bir şekilde serbest bırakma yeteneklerini etkileyen sorunların sıklığını ve büyüklüğünü azalttı.”

F-35B ve F-35C, 20 derecelik bir atak açısının üzerinde tutarsız yanal ve uzunlamasına kontrol tepkisi yaşamıştır.

İlk raporda tespit edilen en göze çarpan konulardan biri, Deniz Piyadeleri ve Donanması tarafından kullanılan F-35B ve F-35C modellerinin, 20 derecelik bir saldırı açısının üzerinde çalışırken kontrol edilmesi güçleşti – ki bu görülecektir. aşırı manevralarda pilot, it dalaşında veya füzeden kaçınırken kullanabilir.

Pilotlar, uçağın, öngörülemeyen değişiklikler, bu saldırı açısına girerken düzensiz sapma ve yuvarlanma hareketleri yaşadıklarını bildirdi.

Uzun zamandır bir deniz havacısı geçen yıl Savunma Haberlerine verdiği demeçte, "Rastgele salınımlar, 20- (saldırı derecesi) üzerinde zift ve sapma sorunları var." bir füzeyi yenmek için manevra, başka bir uçakla savaşmak için manevra, uçak hareket sorunları olabilir. Ve eğer agresif bir şekilde dönüp bu adamlardan uzaklaşıp yanıcıyı kullanırsam, (yatay kuyruk ve kuyruk patlaması) erimeye veya sorun yaşamaya başlar.

Sorun, her biri tasarım sorunundan etkilenen iki varyant için bir tane olmak üzere iki CAT 1 sorununu açıklayacak kadar önemliydi.

Ancak, JPO bu konuyu 28 Mayıs 2019'da F-35C için ve 8 Temmuz 2019'da F-35B için CAT 2'ye indirdi. Çözüm, “yazılımda uygulanan uçuş niteliklerinde iyileştirmeler içeriyor. Gelişmeler, pilotlara AOA (saldırı açısı) için sezgisel bir referans göstergesi sağlar ve bu da pilotların havadan havaya manevra sırasında yanal manevrayı daha hızlı bir şekilde optimize etmelerini sağlar. Bu yazılım geliştirmeleri tüm F-35 operatörlerine duyuruldu. ”

Sıcak günlerde jetborne uçuşlarda beklenmedik itme sınırları vardı.

Bu sorun yalnızca bir kez meydana geldi, ancak orijinal belgede “Hayır. Deniz Piyadeleri için 1 öncelik ”.

Sorun, bir deniz pilotunun “mod dört” operasyonu olarak bilinen şeyi gerçekleştirdiği amfibi saldırı gemisi Essex'te belirlendi. Jet burada bir iniş noktasının yakınında durma moduna girer, bir hedef alana doğru kayar ve sonra gemiye dikey olarak iner. Kısa kalkış ve dikey iniş yetenekleri için tasarlanan "B" modeli için önemli bir özellik.

Bir gün, üsse geri dönenlerden daha ağır bir uçağı kaldırmaya çalışırken sıcaklıkların 90 derece Fahrenheit'e ulaştığı bir gün çok çalışan motor, güvenli ve ideal bir iniş için gerekli itişi üretmeyecekti. Pilot inmeyi başardı, ancak sorun Deniz havacılık topluluğunda alarm zilleri başlattı.

JPO başlangıçta bu sorun için 2019'da bir düzeltme yapılmasını beklemekteydi, ancak Mart 2020'ye kadar “yazılım güncellemeleri ve prosedür düzenlemeleri” gibi bir dizi karışıklık “tahrik sistemi performansını orijinal belirtilen performans seviyelerine geri getirdi”.


Bir cevap yazın