Berlin'in Alman deniz gemi yapımcılarını birleştirme anlaşması yaptığı bildiriliyor

KÖLN, Almanya – Alman hükümeti, büyük deniz gemi inşaatçıları arasındaki görüşmeleri kolaylaştırmak için ulusal holding Yerel basında çıkan haberlere göre, Fransa'daki Naval Group ve İtalya'daki Fincantieri gibi rakip endüstri şampiyonları.

Bu konuda görüşmeler 2020'nin başından bu yana ThyssenKrupp Marine Systems, Alman Donanma Yards Kiel ve Lürssen arasında kapalı kapılar ardında devam eden NDR yayıncısı.

Şirketlerden üst düzey yöneticiler, müzakerelerin durumu üzerinde durmaksızın Twitter'daki gelişmeleri doğruladı.

Konsolidasyon planına ilişkin haberler, Alman Donanması Yards Kiel ve TKMS'nin MKS 180 olarak adlandırılan yeni Almanya Donanması fırkateyn tipi gemi için milyarlarca dolarlık bir sözleşme kaybetmesinin ardından geldi. yarışmayı kazandı Ocak ayında. Hollandalı şirket, program için Lürssen ile birlikte çalıştı ve Almanya'daki inşaat işlerinin çoğunu yapmaya söz verdi.

Yine de, MKS 180 ödülü, Almanya'da, ülkenin büyük kamu programlarında blok çapında rekabet için Avrupa Birliği görevini yerine getirme konusundaki iyi niyet çabalarının geri teptiğini savunan endüstri lobicilik gruplarını kızdırdı. Diğer Avrupa ülkeleri bu tür savunma ile ilgili çalışmaları kendi endüstriyel ekosistemlerinde tutma eğilimindedir, argüman devam ediyor.

Alman Deniz Kuvvetleri Kiel CEO'su Jörg Herwig, yaptığı açıklamada, "Donanma gemi inşasında Alman konsolidasyon ihtiyacı, bizim ve sahibimiz Privinvest tarafından son birkaç yıldır sürekli olarak vurgulandı," dedi. “Sadece güçlü bir Alman oyuncu küresel olarak rekabet edebilecek ve Alman teknoloji sektörünü güçlendirebilecektir.”

Privinvest, Fransız-Lübnanlı işadamı İskandar Safa'ya aittir.

Alman Ekonomik İşler ve Enerji Bakanlığı'ndan yapılan açıklama talebi Perşembe günü derhal iade edilmedi.

Birleşik bir Alman denizcilik endüstrisi kümesi fikri, Avrupa savunma pazarının daha az ulusal çöküşe daha fazla odaklanması ve bunun yerine kıtalar arası birleşmelerle daha fazla verim alması gerektiği anlatısına ters düşmektedir.

Kuzey Almanya'daki Kiel Üniversitesi'nde deniz analisti Sebastian Bruns, “Kendimize karşı dürüst olmalıyız ve Avrupa savunma kazanımının çoğunlukla ulusal ve belki de ikili veya üç uluslu olacağını itiraf etmeliyiz” dedi.

Bruns, Lürssen'in konsolidasyon müzakerelerindeki rolünün izlenmesi ilginç olacağını, çünkü şirketin ayağını MKS 180 programının kapısında – Damen aracılığıyla – ve aynı zamanda bir Alman endüstrisinin Donanma ile garantili bir müşteriden faydalanacağını söyledi. .

Tüm süre boyunca, Alman Deniz Kuvvetleri Yards Kiel, Savunma Bakanlığı'nın iş için Damen seçimine meydan okuma yasal sürecine başladı. Mahkemelerde dava açılmasına izin verilmesi, gemilerin nihai olarak deniz hizmetine tesliminde gecikmeye neden olacağı kesin değildir.

Ancak gelecekteki konsolidasyon görüşmeleri sırasında hükümet, Alman Deniz Kuvvetleri Kiel'in protestosunu dinlendirmek ve MKS 180 programının hızlı bir şekilde ilerlemesine izin vermek için komisyoncu – ve nihai onay yetkisi – olarak kaldırabileceğini söyledi.

“Sonunda, en önemli soru bundan gerçek sonuçların ne olacağı” dedi.


Bir cevap yazın