Belirsizlik, son dramatik istifadan sonra Donanma liderliğinin geleceğini çevreliyor

Kendi yapma zorunluluğundan sonra Donanmanın vekil sekreterinin istifası bu hafta Pentagon yetkilileri, milletvekillerine, hizmet için yeni bir daimi sekreteri mümkün olan en kısa sürede onaylamaları için lobi yapıyorlar.

Ancak Capitol Hill'de devam eden koronavirüs pandemi yavaşlatıcı rutin çalışmaları ile bu hareketin ne zaman tamamlanabileceği belirsiz.

Geçen sonbahar, aniden sonra Donanma Sekreteri Richard Spencer'ın istifasını zorladı, Başkan Donald Trump emekli Arka Taraf Kenneth Braithwaite (şu anda ABD'nin Norveç büyükelçisi) en iyi Donanma görevi için.

Ayrıca, o zamanlar sekreter olan Donanma Thomas Modly'nin Braithwaite'nin onayı gelene kadar oyunculuk görevlisi olarak görev yapacağını da açıkladı.

ABD Büyükelçisi Kenneth J. Braithwaite (solda) ve Norveç Başbakanı Erna Solberg (sağda) 11 Eylül 2018'de Værnes Hava İstasyonu'nda ABD Deniz Piyadeleri ve Norveç Muhafızlarını ziyaret etti. (Fotoğraf: Kristian Kapelrud / Forsvaret)

Mod, bu görevde, koronavirüs önleme ile ilgili yardım talebinden sonra USS Theodore Roosevelt'in komutanlığına ateş etmesi için yoğun bir eleştiriden sonra istifa ettiği zaman Salı gününe kadar kaldı. Modifiye Capt Brett Crozier, uçak gemisine liderlik etmek için “çok aptal ya da çok naif” olarak adlandırıldı.

İstifa, son dokuz ay içinde yeni bir Savunma Sekreteri, Savunma Sekreteri Yardımcısı, Hava Kuvvetleri Sekreteri ve Ordu Sekreteri'nin yemin ettiği Pentagon'daki liderlik ayaklanmaları hakkında milletvekillerinden yeni bir endişe uyandırdı.

Politico Perşembe günü bildirdi Savunma Bakanı Mark Esper'in son günlerde senatörleri Donanma liderliğini mümkün olan en kısa sürede istikrara kavuşturmak için Braithwaite onayını hızlandırmaya itti.

Trump’ın Braithwaite’in geçen sonbahardaki yeni görevine ilişkin kamuya açıklamasına rağmen, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi yetkilileri 2 Mart’a kadar aday gösterme belgelerini resmen alamadılar.

Bu, 14.000'den fazla Amerikalıyı öldüren koronavirüs tehdidi nedeniyle Capitol Hill'deki tüm halka açık duruşmaların süresiz olarak ertelenmesinden sadece birkaç hafta önceydi.

Son günlerde, komite yetkilileri “Kağıt duruşmalar” tanık ifadeleri ve milletvekili soruları senatörler tarafından yüz yüze yapılan sorgulamalar yerine çevrimiçi olarak yayınlanmaktadır. Ancak Perşembe günü, bu uzak duruşmalar, Senato çalışanları, ilgili çalışmanın halk sağlığı sorunlarına yanıt verirken savunma yetkililerine çok fazla yük getirdiğini söyledikten sonra beklemeye alındı.

Senato kuralları uyarınca, komitenin adaylığı oylamak için bizzat görüşmesi gerekir ve komitenin adaylığı zemine bildirmesi için Senato oturumda olmalıdır. Bundan sonra, senatörlerin itirazları yoksa tam Senato adaylıkları seslendirebilir.

Deniz Kuvvetleri Sekreteri Thomas Modly Salı günü istifa etti. (MC2 Jason Isaacs / Deniz Kuvvetleri)

Bir komite sözcüsü şu ana kadar yaklaşan adaylık duruşmaları için zamanlama veya format konusunda hiçbir karar alınmadığını söyledi. Komite Başkanı Jim Inhofe, R-Erken., Braithwaite'in adaylığını ve bir sonraki Savunma Genel Müfettişliği'nin önümüzdeki haftalarda en üst öncelikleri komite haline getireceğini söyledi.

Çalışanlar koronavirüs komplikasyonları ile bir aday duruşmanın lojistiğini yapabilseler bile, Braithwaite'in adaylığı, sosyal medya kullanıcılarının kişisel bilgilerini rızası olmadan toplayan siyasi danışmanlık firması Cambridge Analytica ile tartışmalı geçmiş çalışmaları nedeniyle Senato'da sorunlarla karşılaşabilir.

Şimdilik, Ordu Sekreteri James McPherson Donanmanın en son vekili olarak görev yapıyor.


Bir cevap yazın