Baltık bölgesindeki büyük deniz tatbikatı COVID-19 üzerinde geri ölçeklenebilir

Baltık bölgesindeki yıllık büyük ölçekli deniz tatbikatı BALTOPS ABD Avrupa Komutanı komutanına göre, hala başlamalıdır ancak COVID-19 üzerinden geri ölçeklendirilebilir veya iptal edilebilir.

Hava Kuvvetleri Gen. Tod D. WoltersEUCOM komutanı Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, genellikle Haziran ayında başlayan BALTOPS tatbikatının hâlâ masada olduğunu, ancak EUCOM NATO halen faaliyetlerinin “her birini” değerlendiriyor.

Wolters ayrıca NATO’nun Yüksek Müttefik Komutanı olarak da görev yapıyor.

Wolters Perşembe günü, “Günün her saniyesinde potansiyel olarak mümkün olduğunca fazla koruyabildiğimizden emin olmak için faaliyetlerimizin her birine göz atıyoruz” dedi.

Bu ABD askerleri, Ordunun ABD'den Avrupa'ya bölünmüş boyutta bir savaş güvenilirliği uygulayabilme yeteneğini test edecek olan Defender Europe 20 egzersizi için Almanya'ya ilk gelenlerdi. (Yüzbaşı Ellen C. Brabo / ABD Ordusu)

BATLOPS tatbikatının iptali ya da ölçeklendirilmesi ABD ve NATO'nun ittifakın bir Rusya ile yüzleşmeye hazırlanmasında bir başka aksaklık olacaktır.

EUCOM zaten büyük çaplı Defender Europe egzersizini büyük ölçüde geri almak zorunda kaldı.

Defender Europe ile ilişkili Dinamik Cephe, Ordu Ortak Savaş Savaşı Değerlendirmesi, Sabre Strike ve Swift Response gibi bir dizi bağlantılı egzersiz COVID-19 endişeleri üzerine iptal edildi. Savunma Haberleri.

Wolters Perşembe günü, “Egzersizin büyüklüğüne, egzersizin karmaşıklığına, egzersizin konumuna, açıkçası egzersizin zamanına göre uygun olduğunu düşündüğümüzde, ayarlama yapmaya hazırız” dedi.

EUCOM komutanı, son 70 ila 80 gün boyunca “egzersizlerimizin kapsamını ve ölçeğini sürekli olarak ayarladıklarını” söyledi.

9 Haziran'dan 21 Haziran'a kadar 2019'da başlayan BALTOPS tatbikatında bir habere göre 18 ülke, 50 yüzey gemisi, 36 uçak, iki denizaltı ve 8.600 personel yer aldı.

BALTOPS eğitimi sırasında müttefikler ve ortaklar arasında hava, deniz ve kara koordinasyonu birlikte çalışabilirliği ve hava savunması, deniz müdahalesi, yeraltı karşıtı savaş, mayın karşı önlemleri ve amfibi operasyonlar yer alıyor.

Wolters gazetecilere verdiği demeçte, EUCOM ve NATO'nun iptal edilen tatbikatlar sırasında öğrenilecek dersleri gözden geçireceklerini söyledi.


Bir cevap yazın