Avukatlar, ABD Deniz Kuvvetleri’nin taşıyıcı Roosevelt dramasıyla ilgili çift soruşturmasının umutsuzca tehlikeye atıldığını söylüyor

SECNAV oyunculuğu Thomas Modly, Theodore Roosevelt'in komutanlığını COVID-19 salgınının kapsamını ortaya koyan bir mektup medyaya sızdırıldı. Savunma Haberlerine göre, Modly’nin ateşlemedeki ifadeleri ve eylemleri herhangi bir Donanma tarafından yürütülen soruşturmayı yasal olarak şüpheli kılıyor çünkü hizmetin üst düzey yetkilisi, altındaki herkes bir ast olacak.

Kaptan Brett Crozier'in rahatladığını açıklayan 2 Nisan'daki açıklamasında Modly, Deniz Harekatı Şefi Robert Burke'e mektubu çevreleyen koşulları araştırması için görev verdiğini söyledi. Ayrı bir sızıntı soruşturması da sürüyor, ancak hızlı bir şekilde sonuçlandırılması planlanıyor, USNI News Pazar günü bildirdi.

Askeri Üniforma Adalet Kanunu davalarında uzmanlaşmış bir savunma avukatı olan eski bir Donanma avukatı olan David Sheldon, Modly'nin katılımı göz önüne alındığında, Donanmanın Crozier'e karşı nasıl daha fazla adım atabileceği açık değil.

Sheldon, “CO'nun mektubu bu kadar çok kişiye yayma eylemleri, konunun ciddiyeti göz önüne alındığında açıkça şaşırtıcı olsa da, SECNAV’ın eylemleri Donanmanın görünüşte CO'ya karşı gerçekleştireceği herhangi bir işlemi tamamen baltaladı” dedi.

Modly, salgını kontrol altına almaya çalışırken Guam'a yerleştirilen Roosevelt'te yaptığı yorumlardan dolayı ateş altında kaldı. Geminin genel seslendirme sistemi üzerinde Modly, Crozier'in 20 ila 30 alıcıya dağıtılan mektubunun sızmayacağını düşünürse, ya bir geminin komutanı olmak için çok aptal ya da çok naif olduğunu söyledi. bunun gibi, ”diye ekledi“ alternatif, bunu bilerek yaptı. ”

Başlangıçta yorumların ardından, Modly Pazartesi gecesi geç saatlerde geri çekildi ve özür diledi.

Eski bir deniz avukatı olan Rob Bracknell, Modly'nin Crozier'i kovma hakkına sahip olduğunu ve Crozier'in eylemlerinin büyük olasılıkla rahatlamayı gerektirdiğini söyledi. Bununla birlikte, Modly’nin müteakip eylemleri ve ifadeleri göz önüne alındığında, Bracknell, Modly’nin davranışlarının da araştırılması gerektiğini söyledi.

"Soruşturma yukarı ya da daha fazla yapılmalıdır, yani (Savunma Bakanlığı Genel Müfettişi) tarafından yürütülmelidir. … DoD IG'nin her zaman iki yıldız (amiral) üzerinde soruşturma yürüttüğünü ve bu açıkça Eğer Savunma Bakanı olsaydım, DoD IG'nin buna bakmasını isterdim ve SECNAV'un davranışını da içermesi gerekir. ”

Bracknell, Modly'nin Crozier'i kovma nedenlerini tekrar tekrar dile getirmenin yapıcı olduğunu söyledi, çünkü diğer komutanların Crozier'in ateşlemeyi garanti etmek için ne yaptığını tam olarak bilmelerine yardımcı oldu, ancak Roosevelt'teki yorumların çizginin üzerinde olduğunu söyledi.

“Yine, rahatlamanın kesinlikle uygun olduğunu düşünüyorum ve (Modly) şeffaf olmayı takdir ediyorum. Ama bundan sonra söylediği diğer şeylerden bazıları, gayretsizdi. ”

Ancak eski bir Yüzey Savaş Görevlisi olan Tim Parlatore, eski Deniz Kuvvetleri SEAL Özel Harp Operatörü Şefi Eddie Gallagher'ı savunmak için öne çıkan savunma avukatını çevirdi ve Modly'nin herhangi bir soruşturma öncesinde ateşlemeyle ilgili yorum yapmasının uygun olduğunu kabul etmedi. Bunu yaparak, Parlatore, Donanmanın soruşturmaların derhal bir dış ajansa teslim edilmesi gereken bir zamanda komuta yardımları için Donanma protokolünü kırdığını söyledi.

Parlatore, “Vekil Sekreter Modly’nin eylemleri, Donanma Dairesi bünyesindeki herkesin bu konuda adil ve güvenilir bir soruşturma yürütmesini imkansız hale getirdi” dedi. “Normalde, bir Komutan rahatlatılır ve soruşturmanın sonucunu bekleyen başka bir açıklama yapılmaz. Burada, Bay Modly son birkaç gündür SECNAV olarak görevlerinden tamamen vazgeçmiş gibi görünüyor, bir dizi röportaj yapmak, New York Times'a çürütücü mektuplar yazmak ve dünyanın hemen önünde Kaptan Crozier'e hakaret etmek için uçmak eski mürettebatı.

“Bu kamuya açık açıklamaların hepsi, herhangi bir soruşturma sonuçlanmadan önce, SECNAV'ın önceden belirlenmiş bir sonuca sahip olduğu gerçeğini güçlendiriyor. Yasadışı komuta etkisinin ders kitabı tanımıdır ve Donanma Dairesi tarafından önceden belirlenmiş bu sonuçları destekleyen herhangi bir soruşturma şüphelidir. VCNO Burke'ü imkansız bir konuma getirdi. "

Parlatore, soruşturmanın en iyi şekilde donanmanın başka bir kolu tarafından ele alınacağını söyledi.

"Bir soruşturma yürütmek kesinlikle şartken, bu soruşturmanın bütünlüğünü korumak için (Deniz Harekâtı Şefi Michael Gilday) VCNO Burke'ün soruşturmasını sonlandırmak ve konuyu dışarıdaki bir ajansa, belki de Hava Kuvvetlerine göndermekten başka seçeneği yoktur, Soruşturmayı sıfırdan yapmak.


Bir cevap yazın