Askerler Güneydoğu Asya egzersizlerinden COVID-19 endişeleri üzerine erken dönüyor ve daha fazla ayarlama bekleniyor

Tayland askerlerinin bir parçası olarak Ordunun Pasifik Yolları programı, bölgede büyüyen koronavirüs pandemisinin önüne geçmek için bu hafta eve dönüyor.

Yaklaşık 1.350 asker 25. Piyade Tümeni ilk olarak Mayıs ayında Hawaii'deki Schofield Barracks'a dönmesi planlanmıştı. Bu bahar Filipinler'de eğitilmesi planlanan bir sonraki Pasifik Yolu yinelemesi de pandemi nedeniyle ertelendi.

Bu hafta geri dönenlerin bir dizi charter uçuşunda Tayland'dan ayrılmadan önce tarama yapılacak ve Ortak Üs İncisi Pearl Harbor-Hickam'a vardıklarında tekrar taranacak, ancak askerler arasında henüz herhangi bir pozitif COVID-19 vakası olmayacak. ABD Ordusu Pasifik sözcüsü Col. Derrick W. Cheng.

Cheng, “Liderlik, uygulamanın zaman çizelgesini, ünitenin başlangıçtaki eğitim hedeflerine ulaştığını ve COVID-19'un sadece Tayland için değil, Hint-Pasifik bölgesi boyunca sunduğu gelişen ortamı açıkça göz önünde bulundurarak ayarladı” dedi. Army Times'a yaptığı açıklamada, "Düzeltilmiş zaman çizelgesiyle bile, bu yılki Hanuman Guardian, yapılan tatbikatın en uzun tekrarıdır."

Sağlık personeli geri dönüş birliklerini sosyal uzaklaşma, sıcaklık kontrolleri ve anketlerle tararken, hiçbiri bu noktada semptom göstermiyor. Askerler geri döndüğünde, yine de 14 günlük karantinalara girmek zorunda kalacaklar. Bunlar büyük ölçüde denizaşırı tatbikatlardan ve konuşlandırmalardan dönen askerler için diğer Ordu karakollarında yürütülen karantinaları yansıtacak.

2. Tugay Muharebe Ekibi, 25. Piyade Tümeni'ne atanan ABD askerleri, 26 Ağustos 2019'da Endonezya'nın Puslatpur Deniz Üssü'nde canlı yangın eğitimi sırasında bir radyo çağrısı yapıyor. (Majör Leah Ganoni / Ordu)

Kışlada yaşayan Hawaii merkezli askerler orada karantinaya alırken, kendi evlerine sahip olanlar bu konutlara geri dönebilir ve iki haftalık süre boyunca yerinde kalabilirler. Cheng, sağlık personelinin bunları karantinada da izleyeceğini söyledi.

Bir asker, muhtemelen bağışıklığı zayıflamış bir aile üyesi nedeniyle kendi evinde karantinaya almak istemiyorsa, onlar için kışla sağlanacaktır.

Tayland şu ana kadar yaklaşık 2.500 kişinin COVID-19 için pozitif test ettiğini bildirdi. 25. ID sözcüsü Teğmen Col. Adam Hallmark, Nisan ayının başlarında Army Times'a verdiği demeçte, COVID-19 ile ortak ateş ve solunum semptomlarının bir karışımı olan birkaç ABD askeri daha önce hasta tutma tesislerine yerleştirildi. Hallmark, bir askerin Taylandlı bir tıbbi tesiste nihayetinde test edildiğini, ancak virüs için negatif bulunduğunu söyledi.

Pasifik Yolları, Ordu sekreteri ve genelkurmay başkanı Çin'e yönelik daha büyük bir Pentagon stratejisinin bir parçası olarak Asya'da daha fazla ortağa mahkemeye çıkmak istediklerini söyledi.

Önümüzdeki hafta geri dönen Pasifik Yolları yinelemesi yılın ilk günü oldu. İkinci iterasyon başlangıç ​​tarihi 4 Mayıs'ta Filipinler'de Balikatan 2020 Tatbikatı ile aynı zamana denk geliyordu. Ancak bu, ABD Hint Pasifik Komutanlığı tarafından Mart ayı sonunda iptal edildi.

Cheng, “COVID durumu ile farklı ülkeler mil-mil faaliyetlerini bu egzersizleri de içerecek şekilde ayarlıyorlar” dedi. “Yılın geri kalanının neye benzeyeceği konusunda diğer herkesle – bölgesel askerlerle – uyum sağlıyoruz.”


Bir cevap yazın