Amerika’nın düşmanları uyduları çıkarmak için silah yatırımı yapmaya devam ediyor

Amerika’nın en büyük dört savunucusu, lazer sistemlerini, nükleer enerjiyi ve Amerikan uzay araçlarını gölgeleyen uyduları da içeren yörüngedeki uyduları alabilen sistemlere yatırım yapıyor.

Rusya, Çin, İran ve Kuzey Kore'nin her biri karşı alan özellikleri – uzaydaki sistemleri çıkarmanın kinetik veya kinetik olmayan yolları – yıllık Global Sayım Alanı Özellikleri raporu, Güvenli Dünya Vakfı tarafından yayınlandı.

Savunma Haberlerine raporun özel bir önizlemesi verildi. Bu rapor bugün daha sonra yayınlanacak ve Brian Weeden ve Victoria Samson tarafından düzenlenmiştir.

Rapor ilk kez uzay durumsal farkındalık Ülkelerin (SSA) yetenekleri – yani ulusların çeşitli yörüngelerde neyin hareket ettiğini izleme yeteneği. Rapora göre Japonya ve Hindistan bu bölgeye büyük yatırım yapan iki ülke, İran ise geride kalıyor gibi görünüyor.

Kuruluşun Washington ofis müdürü Samson, “Bu önemlidir çünkü göremediklerinizi koruyamazsınız (karşı koyamazsınız” dedi. “Bu, bir SSA yeteneğinin geliştirilmesinin saldırgan bir karşı alan programının bir göstergesi olduğu anlamına gelmez, çünkü bu yeteneği istemenizin birçok nedeni vardır. Ancak saldırgan olmak istiyorsanız buna ihtiyaç var. ”

Ayrıca geçtiğimiz yıl, karşı yatırım yapan ülkelerin dördünün – Hindistan, Japonya, Fransa ve ABD – yeni askeri organizasyonlar özellikle de en azından kısmen karşı alan çabalarına odaklanma da dahil olmak üzere alanla ilgili konularla ilgilenmek. Ayrıca NATO ittifakı alanı “operasyonel alan” ilan etti aralıkta.

Karşı alan yeteneklerinin büyük bir çoğunluğu Rusya, Çin ve ABD'de yaşamaya devam ediyor, ancak diğer ülkeler de fon programları. Fransa, Hindistan, Japonya, İran ve Kuzey Kore'nin, balistik füze programları ya da siber saldırılar gibi kinetik olmayan araçlarla, en azından karşı alan çabalarına biraz para yatırdıkları bilinmektedir.

Geçen yılın en önemli karşı alan örneği, Mart ayında Hindistan'dan geldi. tartışmalı olarak başlatıldı uydularından birinde bir füze, onu havaya uçuruyor ve düşük toprak yörüngesinin etrafında şarapnel püskürüyor.

Peki bir karşı silahlanma yarışı sürüyor mu? Yazarlar, en azından her ülkenin diğer yetenekleri ile eşleşmeye çalıştığı nükleer silahlanma yarışı bağlamında hayır diyor.

Bunun yerine, kuruluşun program planlama direktörü Weeden, “bu, rakibinizin kendi varlıklarını korurken bir rakibin alan varlıklarının peşinden gitmek için bir dizi saldırgan ve savunma yeteneği geliştirmekle ilgilidir” dedi. “Ve bence bu ne yazık ki kaçınılmaz çünkü giderek daha fazla ülke askeri amaçlarla alan kullanıyor. Bu, bu kullanımlara nasıl karşı koyulacağı konusundaki ilgiyi artırıyor. ”

Samson, “artık büyük bir uzay gücü olarak düşünülmek istiyorsanız, kendi uydularınıza veya bunları başlatma yeteneğine, hatta diğer ülkelerin uydularını başlatma yeteneğine sahip olmak yeterli değildir. Kendi karşı alan yeteneğini istiyorsun. ”

Hindistan Başbakanı Narendra Modi 27 Mart'taki uydu karşıtı testten sonra ülkeyi onaylıyor. (PRAKASH SINGH / AFP / Getty Images)
Hindistan Başbakanı Narendra Modi 27 Mart'taki uydu karşıtı testten sonra ülkeyi onaylıyor. (PRAKASH SINGH / AFP / Getty Images)

Büyük Üç

Pentagon ve Beyaz Saray yetkilileri geçen yıl bir Uzay Gücü ihtiyacından bahsettiklerinde, liderler uzayda artan bir tehdide vurgu yaptılar.

“Kimin silahı silahlandırdığı” konusundaki tüm duruşları için, büyük üçü aynı teknolojiler üzerinde çalışıyor ve aynı şeyleri yapıyorlar, özellikle uydular başka bir ulusun yakınında manevra yapabildikleri buluşma ve yakınlık operasyonları (RPO) sistemi, dedi Weeden.

Bu durumda en büyük üçü Çin, Rusya ve ABD'dir.

Rapora göre Çin, RPO ile ilgili olabilecek uzay tabanlı sistemleri ile birden fazla manevra yaptı ancak istihbarat toplamanın aksine bu yeteneklerin karşı alan kullanımı için geliştirilip geliştirilmediğini bilmek zor.

Çin yetenekleri söz konusu olduğunda Weeden, Çin'in 2007'de kendi uydularından birini yok ederek kendini karşı alan teknolojisinde bir oyuncu olarak ilan etmesi nedeniyle, yer tabanlı uydu karşıtı silahlara odaklanacağını söyledi.

Rapora göre Pekin, en azından bir ve belki de üç kadar kinetik anti-uydu yeteneğine, “özel karşı alan sistemleri veya karşı alan yetenekleri sağlayabilecek orta saha füze savunma sistemleri” gibi yatırım yapıyor.

Weeden, “Sağlam bir şekilde test edildi ve operasyonel olarak konuşlandırılıyor gibi görünüyor,” dedi Weeden. “ABD hala LEO'daki az sayıda çok pahalı uyduyu temel aldığı sürece, bunun önemli bir caydırıcı olacağını düşünüyorum.”

Üst düzey iki Hava Kuvvetleri yetkilisi bu yılki Uzay Sempozyumu'nda ABD ordusunun bir düşmanı caydırmak için gerekirse uzayda saldırgan önlemler alacağını ima etti. (2. Teğmen Alex Preisser / ABD Hava Kuvvetleri)

Çin sık sık kamuoyu yorumlarının odağı haline gelirken Savunma yetkililerinden, Weeden Moskova'ya bir göz kulak olması gerektiğini söyledi çünkü “Rus karşı-uzay programlarının genişliği biraz şaşırmıştı. ABD'deki Çin ile ilgili tüm endişeler ve aldatmacalar için Rusya en çok karşıt alana giriyor gibi görünüyor. ”

Bu çabalar, düşük dünya yörüngesindeki hedefleri yakalayabilecek şekilde tasarlanmış, karaya fırlatılan balistik bir füze olan Nudol; RPO yeteneklerine odaklanan üç farklı program; bir IL-76MD-90A nakliye uçağı tarafından taşınan bir uydunun gözünü kamaştırmak veya ona zarar vermek için büyük bir lazeri içeren 1980'lerin dönemin yeniden doğuşu; Ekipazh adlı yeni keşfedilmiş bir programdır ve bu program, büyük bir yörünge parazit yüküne güç sağlamak için nükleer reaktör içerir; ve Weeden'in SSA yeteneklerine “büyük” bir yükseltme olarak tanımladığı şey.

“Bunların hepsi, Çin'de gördüğümden çok daha güçlü, operasyonel olarak entegre ve savaş testlerinden daha güçlü bir paket ortaya koyuyor” diye uyardı. Bakan, Çin'in kamuoyuna odaklanmasının “Trump yönetiminin Çin'i odaklanmak istedikleri uzun vadeli tehdit olması için zorlamaya çalıştığı daha geniş anlatıların bir parçası olduğuna inandığını da sözlerine ekledi. Aynı zamanda insan uzay uçuşu ve keşiflerini yapmaya çalıştıkları anlatıyı satmaya da yardımcı oluyor. ”

ABD'ye gelince, ordu SSA'ya ve savunma karşı alan yeteneklerine daha fazla odaklandı, Weeden'in söylediği bir eğilim Amerika'nın üç ülkenin alanına en çok bağımlı olması ve bu nedenle “ Rusya veya Çin'e karşı gelecekteki çatışma. ” Özellikle Amerika'nın SSA yetenekleri dünyanın geri kalanından çok daha önde.

Bu, ABD'nin karşı alan yatırımlarında da atladığı anlamına gelmiyor. Amerika'nın, bir operasyon alanı içindeki düşman alıcıları sıkıştıran kanıtlanmış yetenekler de dahil olmak üzere, uzayda elektronik savaş için bir dizi seçeneği vardır; RPO özellikli varlıklar; ve düşük yörünge uydularına karşı gösterilen operasyonel orta saha füze savunma önleyicileri. Buna ek olarak, mekan için yönlendirilmiş enerji kapasitelerinin prototiplenmesine yatırım yapma planları vardır.

Bir test prosedüründe, X-37B Yörünge Test Aracı taksileri 30 Mart 2010 uçuş hattında, Titusville, FLa'daki Astrotech tesisinde. (Nezaket fotoğrafı) "data-original =" https://www.armytimes.com/resizer/-Tkhbyw-GjdRR-bhEKEO-ZdkfnI=/800x0/filters:quality(100)/arc-anglerfish-arc2-prod-mco .s3.amazonaws.com / kamu / GA7QO5H5NREBBJQZMGVVXBJUZA.JPG "src =" veriler: resim / jpg; base64 / 9j / 4AAQSkZJRgABAQAAAQABAAD / 4gIcSUNDX1BST0ZJTEUAAQEAAAIMbGNtcwIQAABtbnRyUkdCIFhZWiAH3AABABkAAwApADlhY3NwQVBQTAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA9tYAAQAAAADTLWxjbXMAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAApkZXNjAAAA / AAAAF5jcHJ0AAABXAAAAAt3dHB0AAABaAAAABRia3B0AAABfAAAABRyWFlaAAABkAAAABRnWFlaAAABpAAAABRiWFlaAAABuAAAABRyVFJDAAABzAAAAEBnVFJDAAABzAAAAEBiVFJDAAABzAAAAEBkZXNjAAAAAAAAAANjMgAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAB0ZXh0AAAAAEZCAABYWVogAAAAAAAA9tYAAQAAAADTLVhZWiAAAAAAAAADFgAAAzMAAAKkWFlaIAAAAAAAAG + iAAA49QAAA5BYWVogAAAAAAAAYpkAALeFAAAY2lhZWiAAAAAAAAAkoAAAD4QAALbPY3VydgAAAAAAAAAaAAAAywHJA2MFkghrC / YQPxVRGzQh8SmQMhg7kkYFUXdd7WtwegWJsZp8rGm / fdPD6TD //// bAEMABAMDBAMDB AQDBAUEBAUGCgcGBgYGDQkKCAoPDRAQDw0PDhETGBQREhcSDg8VHBUXGRkbGxsQFB0fHRofGBobGv / bAEMBBAUFBgUGDAcHDBoRDxEaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGv / CABEIAAwAEgMBIgACEQEDEQH / xAAYAAACAwAAAAAAAAAAAAAAAAAABQECA // EABUBAQEAAAAAAAAAAAAAAAAAAAEA / 9oADAMBAAIQAxAAAAFnpLAkhQT / xAAZEAEBAQEBAQAAAAAAAAAAAAACAwQAARL / 2gAIAQEAAQUCrrM / HULvh9TFCzzxn4qaGX // xAAXEQADAQAAAAAAAAAAAAAAAAAAARMC / 9oACAEDAQE / AZonk // EABYRAAMAAAAAAAAAAAAAAAAAAAACE // aAAgBAgEBPwGzFnP / xAAhEAACAgECBwAAAAAAAAAAAAABAgADEQRBEhQhMTJiof / aAAgBAQAGPwIHUh6ayccbCLy9ovyO6zx + wG2sOc7mBEQIvr0jAbGf / 8QAHBABAAICAwEAAAAAAAAAAAAAAQARIZExQWFx / 9oACAEBAAE / IQfReGL8zHwRZRQbl3bWJHWVyauoi7vAhDClDHs // 9oADAMBAAIAAwAAABB3D // EABURAQEAAAAAAAAAAAAAAAAAABBR / 9oACAEDAQE / ekn / AP / EABYRAQEBAAAAAAAAAAAAAAAAAAABcf / aAAgBAgEBPxCDF // EABwQAQADAQADAQAAAAAAAAAAAAEAESFBMaGx8P / aAAgBAQABPxBd9QW8qxPHDkalqwLy2mptO5oRYrat / hhwRHtZ8Ih7Q12DWeJpUyXwRP / Z "yükseklik = "403,79464285714283" genişlik =" 600
Bir test prosedüründe, X-37B Yörünge Test Aracı taksileri 30 Mart 2010 uçuş hattında, Titusville, FLa'daki Astrotech tesisinde. (Nezaket fotoğrafı)

Göz kulak olmanın bir özelliği de, yörüngeye ve dünyaya geri beş sefer yapan bir uzay gemisi programı olan X-37B'dir. Uzay araçları toplamda beş görevi boyunca yörüngede toplam son yolculuğu ile 2.865 gün geçirdi 780 günlük uzayda oluşan – iki yıldan fazla.

Hava Kuvvetleri X-37B misyonları hakkında gizlidir ve genellikle uzayda deneyler yapmaktan bahseder; analistler uzun süredir görev setinin karşı alan yetenekleriyle ilgili en azından bir şey olduğuna inanıyorlar. Bu inanç, araştırmacıların uluslararası izleme veritabanlarında kayıtlı olmayan üç küçük küp küpü fırlatmak için kullanıldığına inandıkları son yolculuğu sırasında olanlarla daha da güçlendi.

“Birden çok küçük uydunun gizli konuşlandırılması, X-37B'nin misyonu hakkında ek sorular getiriyor. X-37B'nin gizli bir uydu dağıtım platformu olarak hizmet etme misyonuna sahip olabileceğini gösteriyor. Hem X-37B'yi hem de konuşlandırmayı çevreleyen gizlilik, bunların gizli bir istihbarat programının bir parçası olduğunu gösterebilir, ancak aynı zamanda saldırgan teknolojilerin veya yeteneklerin test edilmesini de gösterebilir ”diye yazdı. “Sınıflandırılmış ABD askeri ve istihbarat uyduları için bile yapılan konuşlandırılmış uyduları bile kataloglayamamak, ABD ordusu tarafından sağlanan kamu SSA verilerinin güvenilirliğini sorgulamaktadır.”

Bu da potansiyel diplomatik meseleler yaratıyor, aynı zamanda uluslar arasındaki uzay yetenekleri hakkında açık tartışmalara ihtiyaç duyulması gerektiği konusunda uyarıyor Samson.

“Ruslar ve Çinliler her zaman X-37B programını çevreleyen gizliliği ABD'nin kötü niyetli niyetlerinin kanıtı olarak gösterdiler” dedi. “ABD'nin X-37B'den nesneleri yayınlaması ve kaydetmemesi, kesinlikle bu anlatıya besleniyor ve uzay güvenliği ve istikrarı üzerine diğer çok taraflı tartışmalara zarar veren dalgalanma etkilerine neden oluyor.”


Bir cevap yazın