Alman hükümeti ABD'nin nükleer, sıkışma misyonları için F-18 uçakları seçimindeki bağlarını belirtti

KÖLN, Almanya – Alman savunma yetkilileri nihayet birkaç düzine yükseltilmiş F-18 savaş uçağı satın alma vizyonlarını kabul ederek, transatlantik bağları seçim nedenlerinden biri olarak gösterdiler.

45 Boeing yapımı uçak, ülkenin Tornado uçağının bir kısmının yerini alacak ve NATO'nun nükleer paylaşım doktrini altında ABD atom silahları teslim etmenin hassas rollerini üstlenecek ve hava kuvvetlerinin takip dalgaları için düşman hava savunmalarını temizleyecekti.

Buna ek olarak, Salı öğleden sonra milletvekillerine iletilen teklif, savaş uçaklarının yapma eğiliminde olan kinetik misyonların çoğunu gerçekleştirecek 93 Airbus yapımı Eurofighter satın almayı gerektiriyor.

Savunma bakanlığı kararı bir uzlaşma olarak tasvir etti. Bir yandan yetkililer, Fransız-Alman Gelecek Savaş Hava Sistemi'nin temelini atmakla meşgul bir Avrupa savunma sanayisini desteklemek olduğunu savunuyorlar. Öte yandan, Süper Hornet ve Growler varyantlarındaki F-18'ler, Almanya'nın NATO'ya borçlu olduğu önemli yetenek katkılarında bir boşluğu önlemeye yardımcı olacaklarını yazdılar.

Milletvekilleri için “Karar, Atlantik ötesi ortaklığı simüle ediyor ve NATO içindeki güvenilirliğimizi destekliyor.

Yine de karar tartışmalıdır. Yerli endüstri savunucuları, Eurofighter'ın hükümetin teklifinin Airbus'ın kendi sıkışma paketini kullanarak 15 Growlers öngördüğü elektronik savaş rolünü üstlenebileceğini savundu. Buna ek olarak, iddia, Almanya uçakları gerekli kitle donatmak için bir başka Eurofighter ülkesi olan Birleşik Krallık programında piggy-back yapabilirdi.

Nükleer paylaşım misyonuna gelince, F-18 kararı, Alman savunma liderlerinin en azından Berlin ilk etapta anlaşmaya bağlı kaldığı sürece güvenli oynamak istediklerini gösteriyor. En son F-18 varyantının burada depolanan Amerikan B-61 yerçekimi bombalarını taşıyacağı henüz belgelenmemiş olsa da, Pentagon'dan 30 güçlü bir anahtar teslim kıyamet bombardıman uçağı siparişi vermek Eurofighters almaya çalışmaktan çok daha fazla stressiz olmayı vaat ediyor iş için hazır.

Ne kadar sembolik olursa olsun, nükleer misyon Almanya'ya NATO içinde bu tür hükümetlerin kamuoyu daha az destekleyici olsalar bile onayladıkları bir tür atom çekimine işaret ediyor.

Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer Çarşamba günü bölünmüş satın almayı sadece bir teklif olarak çerçevelemeye dikkat etti. Tornado filosu 2030'a kadar geçerli olacak, bu da 2022 yılına kadar planlanan parlamento onayları ile 2025 yılına kadar bir satın alma programının yürürlüğe girmesi gerektiği anlamına geliyor.

Bundestag’ın savunma komitesinin kapalı toplantısından çıktıktan sonra gazetecilere verdiği demeçte, “Kaynak seçimi yapmadık” dedi.


Bir cevap yazın