Air Force Afrika'daki yeni hava üssünü inşa etti

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Nijerya Hava Üssü 201 federal yasaları ve etekli güvenlik standartlarını ihlal etmiş olabilir, bu da uzak karakolda çalışan birlikler için artan risklere neden olabilir. yeni rapor Pentagon’un genel müfettişi tarafından serbest bırakıldı.

100 milyon dolarlık hava merkezi, Nijer Agadez bölgesi. Tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır C-17 kargo uçağı ve silahlı uçağı daha önce Nijer’in başkenti Niamey’den işletiliyordu. Ancak DoD IG raporuna göre, havaalanı ve ana kampın tamamlanması neredeyse üç yıl ertelendi ve kötü yönetimden rahatsız oldu.

Kapsamlı saha araştırmaları erken yapılmamıştır ve kaynak sorunlarına neden olmuştur. Ve hava üssü Savunma Bakanlığı güvenlik ve güvenlik gerekliliklerine uygun olarak tasarlanmamıştır, raporda uçak kurtarma ve itfaiye istasyonu, taban çevre çiti ve havaalanı aydınlatması ile ilgili sorunlara atıfta bulunulduğu belirtildi.

ABD Afrika Komutanlığı sözcüsü Hava Kuvvetleri Koordinatörü Chris Karns bir e-postayla, “Çok katı koşullar altında çok uzak bir alanda işlevsel bir hava üssü inşa etmek için birkaç prosedürel yanlış adım oluştu” dedi. “Nijerien Hava Üssü 201'in inşası, Sahel'deki kötüleşen güvenlik durumunu ele almak ve izlemek için değerli bir yetenek sunuyor.”

DoD IG raporu, Hava Kuvvetleri'nin askeri inşaat fonları yerine satın alma fonları kullanarak yaklaşık 3,7 milyon dolarlık 12 koruma kulesi satın alarak Antideficiency Yasası olarak bilinen bir federal yasayı ihlal etmiş olabileceğine dair bir inceleme ve potansiyel soruşturma çağrısında bulundu. Tedarik fonları ekipmanı finanse etmek için kullanılırken, askeri inşaat bütçesi mülk inşaatı için ödeme yapmak üzere tasarlanmıştır ve kongre bildirimi gerektirir.

Bir fırtına çöker ve 24 Haziran 2018'de Nijer Hava Üssü 201'de hava ve tozun atmosfere doğru hareket etmesine ve kum fırtınasına dönüşmesine neden olur. (Amn 1. Sınıf Thomas Jamison / Hava Kuvvetleri)
Bir fırtına çöker ve 24 Haziran 2018'de Nijer Hava Üssü 201'de hava ve tozun atmosfere doğru hareket etmesine ve kum fırtınasına dönüşmesine neden olur. (Amn 1. Sınıf Thomas Jamison / Hava Kuvvetleri)

Hava Kuvvetleri, istihbarat, gözetim ve keşif operasyonları için inşaat ihtiyacını 5.4 milyon dolara ulaşan altı operasyon ve bakım projesine böldüğünde Kongre'yi de atladı. Hava Kuvvetleri yetkilileri, DoD IG'ye bunun acil bir zaman çizelgesini karşılamak için yapıldığını söyledi.

DoD IG, “Bununla birlikte, tüm projeler biliniyordu ve her proje kendi başına 'eksiksiz ve kullanılabilir bir tesis' ile sonuçlanmayacaktı, bu da projelerin birleştirilmesi ve Kongreye rapor edilmesi gerektiği anlamına geliyor” dedi.

Karns, inşaat sürecinde hiçbir kanunun çiğnenmediğini ve bazı “hatalar yapılmış” olmasına rağmen prosedürlerin “sıkılaştırılacağını” ileri sürdü.

Bölgede İslami aşırılıkçılığın büyümesine dikkat çeken Karns, hava üssünün inşa edilmesine de acil ihtiyaç olduğunu söyledi. Bir Amerikan askeri Nijer'de IŞİD bağlantılı militanlar tarafından pusuya düşürüldü neredeyse üç yıl önce.

Hava Üssü 201'deki tüm inşaat, operasyonlar başlamadan önce tamamlanmadı. Hava Kuvvetleri, Haziran 2019'da tesiste “personel için güvenlik riskini artıran” drone operasyonlarına izin vermek için geçici feragatleri onayladı, DoD IG yetkilileri yazdı.

Raporda, Hava Kuvvetleri, altyapının savaşçı komutanın Afrika'daki terörle mücadele standartlarını karşılamamasına rağmen bir müteahhit tarafından inşa edilen bir taban çevre çitini kabul ettiğini, ancak raporda, bu sorunları ve düzeltilip düzeltilmediğini veya bir feragat verip vermediğini anlatan paragraflar düzeltildi kamu raporunda.

Hava Üssü 201'deki 724. Sefer Hava Üssü Filosu komutanı ve askeri inşaat programı yöneticisi bu riski kabul etme yetkisine sahip değildi. Ayrıca AFRICOM'dan asla feragat istemediler, yani komuta “Hava Üssü 201'deki güvenlik risklerinin tam olarak farkında değildi”.

Üs'teki yangınla mücadele tesisi de stratejik olarak yerleştirilmedi, böylece havacılar tüm hava üssünün acil müdahale sürelerini karşılayabildi. Ve havaalanı için satın alınan güneş aydınlatması da kesintisiz görsel havaalanı ışıkları için uygun değildir, çünkü Nijer kum fırtınaları ve güneş paneli şarjını engelleyecek yoğun bir yağmur mevsimi yaşar.

16 Nisan 2018 Pazartesi günü çekilen bu fotoğrafta, ABD ve Nijer bayrağı hava kuvvetlerinin ve Nijer Hava Üssü 201'in Nijer Hava Üssü'nün yapımını destekleyen diğer personel için ana kampta yan yana kaldırıldı. (Carley Petesch / AP)
16 Nisan 2018 Pazartesi günü çekilen bu fotoğrafta, ABD ve Nijer bayrağı hava kuvvetlerinin ve Nijer Hava Üssü 201'in Nijer Hava Üssü'nün yapımını destekleyen diğer personel için ana kampta yan yana kaldırıldı. (Carley Petesch / AP)

Bu sorunlardan bazıları, Hava Üssü 201'in sınıflandırmasının Eylül 2015'te geçici olarak “beklenmedik bir konumdan” kooperatif bir güvenlik yerine değiştirilmesinden sonra ortaya çıkmıştır, bu da on yıl süren kalıcı bir üs olması planlanmaktadır.

Bu sorunların bir sonucu olarak, uçak ve ana kampın drone görevini desteklemek için ihtiyacı vardı, neredeyse üç yıl ertelendi ve sonunda 2019 baharında bitti.

Raporda, "Ayrıca, uçak kurtarma ve yangınla mücadele tesisi (REDACTED) ve havaalanı ışıkları ile ilgili olarak tespit ettiğimiz sorunlar, güvenlik ve emniyet riskinin artmasına neden olabilir." “Ayrıca, mühimmat depolama ve elleçleme alanları gibi ISR ​​misyonunu desteklemek için gerekli altyapının inşası tamamlanmadı.”

DoD IG yetkilileri, feragatin verilmesine rağmen, bu altyapı olmadan faaliyet göstermek Hava Üssü 201'e atanan birliklerin güvenlik riskini artırıyor.

AFRICOM ve Hava Kuvvetleri, Sahra Çölü'nde binaya yönelik zorlukları ve inşaat projesi boyunca değişen operasyonel gereklilikleri göstererek rapora karşı geri itti. Karns'a göre AFRICOM, 2013'te başlayan Nijer'de bir acil durum inşaat otoritesi için sürece yardımcı olmak üzere birçok talepte bulundu.

DoD IG yetkilileri raporda şunları yazdı: “AFRICOM ve Hava Kuvvetleri tarafından ortaya konan muazzam çalışma ve çabaları kabul ediyoruz.” Ancak, koşullar Hava Kuvvetleri'nin inşaat projelerinin ödenek yasalarına uygun olarak programlanmasını sağlama sorumluluğunu ortadan kaldırmadı ve yönetmelikler; inşaat, işletme ve güvenlik standartlarına uyuldu; uygun feragatler koordine edildi ve onaylandı. ”


Bir cevap yazın