ABD'nin savunma harcamalarından stratejik faydasını en üst düzeye çıkarmanın altı yolu

Yeni koronavirüse yanıtla ilişkili büyük fiyat etiketi, COVID-19, pandeminin ABD ekonomisi üzerindeki kaçınılmaz etkisi ile birleştiğinde, savunma bütçesinde Çin'in getirdiği zorluklar, Rusya, İran ve Kuzey Kore hiçbir azalma belirtisi göstermemektedir. Hem yürütme hem de yasama organlarındaki liderlerin ABD'yi bu zorlu zamanlarda güçlü tutmak için zorlu stratejik seçimler yapmaları gerekecektir.

Savunma Bakanı Mark Esper, selefi Jim Mattis ve iki partili Ulusal Savunma Stratejisi Komisyonu, savunma bütçesi yüzde 3-5 oranında 2018 Ulusal Savunma Stratejisi'nin uygulanması gerekmektedir. Salgın olmasa bile, bu tür kaynakları elde etme şansı en iyi ihtimalle belirsiz görünüyordu. Trump yönetiminin kendi bütçe projeksiyonları, önümüzdeki yıllarda savunma bütçesini düz veya düşüş olarak gösteriyor. Şimdi, sabit bir bütçe gittikçe daha katı bir senaryo gibi görünüyor.

Daha endişe verici ve giderek artan bir olasılıkla, savunma bütçesinde büyük kesintiler yaşanması olasılığı. Gerçekten de, yüzde 20-25 oranında kesintiler düşünülemez. Sadece böyle bir hareketin ABD güvenliğini tehlikeye atacağına işaret etmek, bunu önlemenin olası olmadığını göstermektedir. Benzer şekilde, – doğru bir şekilde – savunma harcamalarının federal harcamaların en uyarıcı biçimlerinden biri olduğuna dikkat etmek, ön kesintileri azaltmak için yetersiz olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri, önümüzdeki yıllarda savunma bütçesinden en büyük ekonomik ve askeri faydayı nasıl gerçekleştirebilir? Aşağıda, bu zorlu dönemde ABD'nin savunma harcamalarından maksimum stratejik fayda elde etmesine yardımcı olmak için yarım düzine kılavuz bulunmaktadır:

1. devam üretim hatları Tutmak.

Şimdi savunma üretimini kısma zamanı değil. Aksine, mevcut silah üretim hatlarını aktif tutmak hem askeri hem de ekonomik anlamda mantıklı. ABD ordusu birçok yönden 1980'lerin Reagan dönemi savunma birikiminden hala yaşıyor ve modernleşmeye muhtaç.

Lockheed Martin çalışanları fabrika katından Fort Worth, Teksas'taki F-35 üretim hattında çalışıyor. (Savunma Sözleşmesi Yönetim Ajansı)
Lockheed Martin çalışanları fabrika katından Fort Worth, Teksas'taki F-35 üretim hattında çalışıyor. (Savunma Sözleşmesi Yönetim Ajansı)

Savunma üretimini sürdürmek de ekonomik açıdan mantıklı. Artan bir işsizlik döneminde, mümkün olduğunca çok Amerikalı istihdam etmek Birleşik Devletler'in COVID-19'un getirdiği ekonomik fırtınayı atlatmasına yardımcı olacaktır. Hükümet, pandeminin savunma-sanayi üssü üzerindeki etkisi düşünüldüğünde, sözleşmelerin maliyetini ve zamanlamasını yönetmede esnek olmalıdır.

Şimdi aynı zamanda mühimmat gibi ihtiyacımız olan ancak yeterince satın almadığımızı bildiğimiz şeylerin emirlerini artırma zamanı. NDS Komisyonu'nun bulduğu gibi 2018 yılında, Birleşik Devletler Ortak Havadan Yüzeye Standoff Füze Uzatılmış Menzili ve Uzun Menzilli Gemi Karşıtı Füzesi gibi hassas mühimmatlara yetersiz yatırım yaptı. Mühimmat ve diğer sarf malzemelerinin üretimini artırmak sadece istihdamı artırmakla kalmayacak, aynı zamanda ABD'nin bu tür mühimmatların yüksek talep göreceği gelecekteki bir çatışmaya daha iyi hazırlanmasına da yardımcı olacaktır.

3. Tasfiyede seçici olun.

Amerika Birleşik Devletleri aynı zamanda yaşlanma yeteneklerini de elden çıkarmalı ancak bunu yaparken dikkatli olmalıdır. Eski gemileri ve uçakları emekliye ayırmak mantıklıdır çünkü bu sistemleri sürdürmenin maliyeti yaşlandıkça önemli ölçüde artar. İçlerinde bol miktarda yaşam olan nispeten yeni sistemleri yok etmek çok daha az mantıklı. Örneğin, Hava Kuvvetleri MQ-9 Reaper'ın üretiminin durdurulmasını ve üretiminin üçte ikisinden fazlasının emekli olmasını önerdi RQ-4 Global Hawk filosu.

4. Sahip olduklarımızdan en iyi şekilde yararlanın.

Ekonomik koşullar değişmiş olsa da, karşılaştığımız dış tehditler değişmemiştir. Sonuç olarak, özellikle de sahip olduğumuz daha etkili yetenekleri kullanan yeni savaş yolları geliştirmek için acil bir ihtiyaç söz konusudur. Örneğin, başka bir yerde tartıştığım gibiMQ-9 ve RQ-4 gibi sinsi insansız hava sistemleri, Batı Pasifik'te Çin'in veya Doğu Avrupa'daki Rusya'nın fırsatçı saldırganlığını caydırmanın uygun maliyetli bir yolunu sunuyor.

5. İnovasyonu teşvik etmeye devam edin.

Savunma bütçesindeki bir gerileme muhafazakârlık için bir bahane olmamalıdır. Aksine, inovasyonu teşvik etmelidir. Örneğin, mali kemer sıkma askeri sağlık sisteminde reform yapma ve temel altyapısını küçültme fırsatı sunar. Artık canlı, sanal, yapıcı eğitim gibi yaklaşımları benimseyerek askeri eğitimi daha etkin ve düşük maliyetli hale getirmenin yollarını keşfetme zamanı. Ayrıca, daha fazla bakım ve lojistik dış kaynak kullanımı yoluyla tasarruf gerçekleştirme fırsatları da vardır.

Savunma ilkeleri en çok çalışanı çalıştırırken, bazı durumlarda küçük şirketler insansız sistemler, harcanabilir uçaklar, uzay yenilikleri, ağa bağlı çözümler ve siber gibi alanlarda savunmaya yönelik en yenilikçi yaklaşımların kaynağı olmuştur. Bu nedenle, daha küçük ve yenilikçi şirketleri desteklemek bir öncelik olmalıdır.

Savunma Bakanlığı ve Kongresi de savunma-sanayi üssünün kilit kesimlerinin desteklenmesinde aktif rol almalıdır. Yarının etkililiğinin anahtarı olan hipersonik, yönlendirilmiş enerji ve insansız sistemler gibi alanların bugün desteklenmesi gerekecektir.

Son olarak, Amerika Birleşik Devletleri, hem istihdam yaratan hem de müttefiklerimizin güvenliğini artıran silah ihracatını teşvik etmek için her fırsatı değerlendirmelidir. Silah ihraç sürecinin hızını ve öngörülebilirliğini arttırmak için çok daha fazlası yapılmalıdır. Ek olarak, birkaç istisna dışında, ABD silahları ihracat düşünülerek geliştirilmelidir. Doğumdan asla ihraç edilmeyecek şekilde tasarlanan F-22 uçağı vakasının tekrarından kaçınmalıyız.

Gelecek nesil silahları geliştirirken geçmişten öğrenmemiz gerekiyor. Örneğin, son aylarda Avustralyalı savunma analistleri tartışılan Avustralya'nın savunma ihtiyaçları için B-21 Raider gizli bombacısının çekiciliği. Canberra'nın arzu etmesi halinde B-21'in Avustralya gibi yakın bir müttefike ihracatı ciddi bir şekilde dikkate alınmalıdır.

Mevcut durum zor ve gelecek daha da zor zamanlar. Ancak akıllı olursak, hem Amerikalıları işte tutabilir hem de ulusal savunma için ihtiyacımız olanı alabiliriz.

Thomas G. Mahnken Stratejik ve Bütçe Değerlendirmeleri Merkezi düşünce kuruluşunun başkanı ve CEO'sudur. Ayrıca Johns Hopkins’in İleri Uluslararası Araştırmalar Okulu Philip Merrill Stratejik Araştırmalar Merkezi'nde kıdemli araştırma profesörüdür.


Bir cevap yazın