ABD'li yetkililere göre, vatansever füze savunma sistemleri şimdi Irak'ta aktif

WASHINGTON – ABD'li yetkililere göre, yeni hava savunma sistemleri Irak'taki askeri üslerde Amerikan ve müttefik kuvvetlerini koruyor.

Vatansever füze rampaları ve diğer iki kısa menzilli sistem İran'ın Ocak ayında ABD ve koalisyon birliklerine karşı büyük bir balistik füze saldırısı gerçekleştirdiği Esad Hava Üssü'nde ve hassas silah hareketini tartışmak için anonimlik şartıyla konuşan Irbil'deki askeri üssünde . Camp Taji'ye kısa menzilli bir roket savunma sistemi kuruldu.

Ordu, bir dizi roket ve füze saldırısı gören birliklere daha fazla koruma sağlamak için son birkaç ay içinde savunma sistemlerini yavaş yavaş Irak'a taşıyor.

İran Ocak ayında El Esad'da birliklere karşı büyük bir balistik füze saldırısı başlattıktan kısa süre sonra, üslerdeki hava savunma sistemlerinin eksikliği hakkında sorular ortaya atıldı. Ancak gerginliklerin üstesinden gelmek ve Iraklı liderlerle müzakere etmek ve ayrıca Irak'a kaydırılabilecek savunma sistemlerini bulmak zaman aldı. Füze saldırılarından önce ABD askeri liderleri, bu tür grevlerin daha sık olduğu dünyadaki diğer yerlerden daha fazla sisteme ihtiyaç duyulduğuna inanmıyordu.

Üst düzey ABD'li yetkililer İran vekil gruplarından gelen tehditlerin devam ettiği konusunda uyarıda bulundukları için sistemler şimdi faaliyete geçti.

Ortak Genelkurmay Başkanı General Mark Milley Perşembe günü yaptığı açıklamada, bu tehdit nedeniyle 1. Tugay, 82. Hava indirme Tümeni'nden yüzlerce askerin Irak'ta kaldığını söyledi.

O, sadece bir taburun N.C. Fort Bragg'e dönmesine izin verildiğini söyledi: “kısmen Şii milis grupları ve İran'daki durum yüzde 100 yerleşmedi”. “Tehdidin azaldığını düşünene kadar görevlerine devam edeceklerini” söyledi.

Bu hafta güney Irak'ta bir Amerikan petrol sahası servis şirketinin yakınlarında birkaç roket çarptı. Son aylarda ABD'nin enerji çıkarlarını hedef alan ilk saldırı oldu. Amerikalılar burayı çoktan terk etmişti.

Başkan Donald Trump geçtiğimiz haftanın başlarında yönetiminin İran'ın bir grev planladığı konusunda istihbarat aldığını söyledi. Hiçbir ayrıntı vermedi, ancak İran'ı ABD birliklerine İran veya vekilleri tarafından saldırıya uğrarsa, "İran gerçekten çok ağır bir bedel ödeyecek!"

Son haftalardaki diğer yetkililer, olası büyük bir saldırıya işaret eden istihbaratta bir artış olduğunu söyledi. Ancak bu hafta ülkeler hızla yayılan koronavirüs ile boğuşurken tehdidin azaldığını görüyorlardı.

Yine de, askeri liderler ABD ve koalisyon birliklerinin ekstra korumaya ihtiyaç duyduklarını, çünkü İran vekillerinden gelen tehditler devam ettiğini ve özellikle de virüs İran'ı sertçe vurduğunda Tahran'ın üzerlerinde ne kadar kontrol sahibi olabileceği belirsiz.

Ocak ayı başında ABD, Bağdat'ta İran'ın en güçlü askeri subayı Gen. Qassem Soleimani'yi ve Irak'ta İran destekli milislerin lideri Ebu Mehdi El-Muhandis'i öldüren bir hava saldırısı başlattı. Bu milislerden biri olan Kataib Hizbullah, ABD, Irak ve koalisyon güçlerine yönelik bir dizi saldırıdan sorumlu.

Soleimani cinayeti, İran balistik füze saldırısını tetikledi ve 100'den fazla Amerikan askerinin travmatik beyin yaralanmasına neden oldu.

Ancak Iraklı liderler Muhandis öldürme konusunda öfkelendiler ve ilçe çevresindeki protestolar ABD birliklerinin geri çekilmesi çağrısında bulunuyordu. Bu koşullar Vatansever sistemleri üzerinde müzakereleri çok hassas hale getirdi.

Buna ek olarak, Orta Doğu'nun en iyi ABD komutanı Gen. Frank McKenzie gazetecilere verdiği demeçte, Yurtseverleri ve diğer sistemleri Irak'a taşımanın zor olduğunu, çünkü sistemleri de ihtiyaç duyuldukları başka bir yerden alması gerektiği anlamına geliyordu. Yetkililer Irak'taki sistemlerin nereden alındığını söylemediler.

Ayrıca büyük sistemleri parça parça Irak'a taşımak, birleştirmek ve birbirine bağlamak zaman aldı.

Füzelere karşı korumak için tasarlanan Vatansever pilleri Esad ve Iribil'de. Buna ek olarak, Ordu C-RAM sistemi kullanılıyor ve roketleri ve harçları alabiliyor. Ve daha sofistike Avenger hava savunma sistemi, iniş uçakları ve helikopterler de dahil olmak üzere alçaktan uçan füzelere ve uçaklara karşı koyabilir.

Trump, 2018'de İran nükleer anlaşmasından çekildi ve anlaşma konusunda hafifletilen veya kaldırılan ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını sürekli olarak yeniden tasarladı. Geçtiğimiz ayın sonlarında yönetim, ABD güçlerine yönelik saldırılardan sorumlu Şii milisleri desteklemek için 20 İran halkına ve şirketine yaptırımları tokatladı.

Şu anda Irak'ta 6.000'den fazla ABD askeri var. Son birkaç ay içinde bazı kuvvetler geri çekilirken, diğerleri yeni hava savunma sistemlerini kurmak ve işletmek için aktı.


Bir cevap yazın