ABD Uzay Komutanlığı, Rusya uydu karşıtı füze testi yaptı

ABD Uzay Komutanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Rusya 15 Nisan'da doğrudan bir yükselen uydu karşıtı füze testi yaptı.

ABD Uzay Komutanlığı başkanı ve ABD için uzay operasyonları şefi Gen. John “Jay” Raymond, “Rusya'nın DA-ASAT testi, ABD ve müttefik uzay sistemlerine yönelik tehditlerin gerçek, ciddi ve büyüyen olduğuna bir başka örnek daha sağlıyor,” dedi. Uzay Gücü. “ABD saldırganlığı caydırmaya ve Ulus, müttefiklerimiz ve ABD'nin çıkarlarını uzaydaki düşmanca eylemlerden korumak için hazır ve kararlı.”

Bir ABD Uzay Komutanı sözcüsü, ordunun olay nedeniyle herhangi bir ek döküntü izlemediğini ancak testin ne zaman yapıldığı hakkında ek ayrıntılar sağlamadığını söyledi.

Rusya Büyükelçiliği yorum talebine hemen cevap vermedi.

Secure World Foundation program planlama direktörü Brian Weeden, testin büyük olasılıkla düşük dünya yörüngesindeki uyduları alabilen balistik bir füze sistemi olan Nudol'a ait olduğunu söyledi. Sistem son yıllarda birkaç kez test edildiği için aşırı tepki vermemesi konusunda uyardı. CSIS Havacılık ve Uzay Güvenliği Projesi'nin Uzay Tehdit Değerlendirmesi 2020'ye göre, Rusya yedinci Nudol testini gerçekleştirdi Aralık 2018'de.

Askeri liderlerin bu açıklamayı neden yayınladıklarına gelince, Weeden bunun "DoD'un uzayda olup bitenler hakkında daha halka açık olması bir parçası olduğunu söyledi, bu da iyi. Ama aynı zamanda yaptıkları tek şey bunu haklı çıkarmak için kullanıyor ABD kendi karşı alan yeteneklerimize daha fazla harcama yapıyor. ”

Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü'nün (ISRO) GSAT-9'u Geosenkronize Uydu Fırlatma Aracı (GSLV-F09) üzerinde, 5 Mayıs 2017 tarihinde Andhra Pradesh eyaletinde Sriharikota'da başlatıldı. / AFP PHOTO / ARUN SANKAR (Fotoğraf kredisi ARUN SANKAR / AFP / Getty Images)

Uydu karşıtı füze testleri nadirdir ve en son göze çarpan örnek Mart 2019'da Hindistan yörüngede kendi uydularından birini havaya uçurdu bir füze ile. Bu test, gözlemciler tarafından etkinin yarattığı yörünge kalıntılarının miktarı nedeniyle eleştirildi. Bu tür kalıntılar diğer uydular için bir tehdit oluşturur.

İddia edilen uydu karşıtı test, Rus yetkililerin ABD'li yetkililerin “sorumsuz” ve “son derece kışkırtıcı” olarak adlandırdığı birçok davranış örneğinin topuklarında geliyor.

Ekim 2017'de Rusya, bir “uzay aparatı müfettişi” olarak tanımladığı bir uzay aracı olan Cosmos 2519'u konuşlandırdı.

Uluslararası Güvenlik ve Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Dışişleri Bakan Yardımcısı Chris Ford, “Bundan sonra rahatsız edici olan kısım” dedi. 6 Nisan Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi etkinliğinde konuşuyordu.

“Alt uydu (…) uzaya ek bir nesne başlattı – Cosmos 2523 – saatte yaklaşık 250 km yüksek rölatif hızda,” diye açıkladı “Üzerine çok ince bir nokta koymak istemiyorum ancak Cosmos 2521 kendisini başka bir uydunun yanına konumlandırma ve bir mermi ateşleme yeteneğini gösterdi. ”

2014'te piyasaya sürüldüğünden bu yana, Rus uydu LUCH, birçoğu Intelsat'a ait olan ve başka bir şekilde veri yakalayabileceği endişelerini artıran bir dizi diğer uydularda yanmıştır. (Akıl)

Rusya, o zamandan beri uzayda kışkırtıcı eylemler yapmaya devam ettiğini söyledi. Kasım ve Aralık aylarında Rusya, düşük dünya yörüngesinde ABD hükümet uydusunun yakınında aktif olarak manevra yapan COSMOS 2542 ve COSMOS 2543'ü piyasaya sürdü. ABD Uzay Komutanlığı'na göre, bu Rus uydularının her ikisi de bir uzay silahının özelliklerini sergiledi.

Ford, “Rus ordusu, iki yıl önce uzaydaki bir uydudan bir mermiyi ateşleme yeteneğini zaten gösterdiğinden, Rusya'nın sorumsuz son hareketleri açıkça son derece kışkırtıcı” dedi.

Yetkili, mermiler olmasa bile, 2019'da iki Rus müfettişi uydusu arasındaki belirgin bir çarpışmanın Rusya'nın yakınlık operasyonlarının tehlikesini gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Raymond, uydu karşıtı testin Rusya'nın silahların uzaya yerleştirilmesini önleyen bir anlaşma için yaptığı itme gücünü baltaladığını söyledi.

Raymond, “Bu test, Rusya'nın ABD'nin yeteneklerini kısıtlamak için tasarlanmış uzay boşluğu silah kontrol önerilerinin ikiyüzlü savunuculuğunun bir başka kanıtıdır. “Uzay tüm uluslar ve yaşam biçimimiz için kritik öneme sahiptir. Küresel lojistik, ulaşım ve iletişimin COVID-19 salgınını yenmek için anahtar olduğu uzay sistemlerine olan talep kriz döneminde de devam ediyor. "

Ford, son yorumlarında ayrıca Dış Uzaydaki Silahların Yerleştirilmesini Önleme Antlaşması ve Dış Uzay Nesnelerine Karşı Tehdit veya Güç Kullanımı konusundaki şüpheciliğini de dile getirdi.

Ford, “(antlaşma) kendileri yaratmak için çok çalıştıkları sorunların çözülmesine yardımcı olduğunu iddia ediyor,” dedi.

Anlaşma, doğrudan yükselen füzelerden lazerlere elektronik müdahaleye kadar karasal uydu karşıtı silahları ele almıyor. Rusya ayrıca Birleşmiş Milletler'in Ford'un bir yılan petrol satıcısıyla karşılaştırıldığında diplomatik bir çabası olan İlk Boşlukta Silah Yerleştirmesi kararını benimsemesini istedi.

Ford, “Rus inisiyatifi için daha doğru bir terim İkinci Yerleşim Yok Girişimi olabilir, çünkü bu diplomatik kararların tek noktası ya propaganda ya da daha kötü görünüyor” dedi. Diyerek şöyle devam etti: "Bu, diğer ülkeleri Rusya'nın zaten yaptıklarının her belirtisine sahip olduklarını yapmaya ikna etmek için bir çaba gibi görünüyor."

Secure World Foundation’ın Mart ayında yayınlanan yıllık Küresel Sayım Alanı Yetenekleri raporuna göre, Rusya son yıllarda karşı alan sistemlerinin geliştirilmesini titizlikle sürdürmüştür. Nudol ve yukarıda açıklanan uydu davranışlarına ek olarak, rapor Rusya'nın bir nükleer reaksiyon ve uyduların gözlerini kamaştırmak veya hasar vermek için tasarlanmış büyük bir lazerle çalışan yörünge bozucuları geliştirdiğini iddia etti.


Bir cevap yazın