ABD Ordusu Avrupa’nın büyüyen mücadelesi? Sahte haberler ve yanlış bilgilerle savaşın

WIESBADEN, Almanya – Üst düzey bir Ordu yetkilisi, Rusya’nın Sputnik News tarafından ABD’nin Avrupa’ya tank konuşlandırmalarıyla ilgili iddiaların ABD’nin Avrupa Komutanlığı’nın 2017 baharında rakiplerden gelen sahte haberlerin yayılmasıyla mücadele etmek için yeni bir ekip oluşturmasına yol açtığını söyledi.

“Mis / Dis Tiger Ekibi” olarak adlandırılan şeyin doğuşu, Sputnik'in 3.600 ABD tankının tugay savaş rotasyonunun bir parçası olarak Polonya'ya konuşlandığını bildiren bir dizi makale yayınlamasının ardından o yıl Ocak ayında başladı. Bir ABD Ordusu yetkilisi, konuşlandırılan tankların sayısının 100'den az olduğunu doğruladı.

Bölümlerdeki personelden oluşan ve ortak ülkelerle birlikte, ekip şimdi Rusya'dan üst düzey Ordu yetkililerinin müttefiklerin hükümetlerini istikrarsızlaştırma girişimi olduğunu söylediği artan sayıda dezenformasyon kampanyasıyla karşı karşıya.

ABD Ordusu sözcüsü Col. Joseph Scrocca, “Doğru ele alınmazsa, misyonumuz, birimlerimiz ve insanlar hakkındaki yanlış bilgi ve dezenformasyonun yayılması, ortaklarımız ve müttefiklerimizle yapmaya çalıştığımız her şeyi itibarsızlaştırma potansiyeline sahip” dedi. Avrupa.

Sputnik kampanyasından sonraki aylarda, çok yönlü bir bilgi kampanyası ve siber saldırı NATO'nun Polonya'daki Gelişmiş İleri Görüş misyonunda yeni görevlendirilen birlikleri dövdü.

Saldırı, askerlerin sosyal medya hesaplarını hedef aldı ve birimin komutanından sahte bir blog sitesi oluşturdu. Polonya'daki yerel haber kuruluşları dezenformasyonu güvenilir bir haber olarak yayınladı. Ordu yetkilileri, kampanyaya karşı çıkmak ve her hikayeyi bozmak için Polonya Savunma Bakanlığı ve ABD Büyükelçiliği ile birlikte çalıştı.

Saldırıdan sonra Ordu, bir dezenformasyon kampanyası veya siber saldırı tespit ederse, her personel bölümü için ayrıntılı adımları özetlemek üzere tasarlanmış bir "savaş tatbikatı" oluşturdu.

Bir "sensörler" ağı kıtadaki haberleri büyükelçilik ekiplerinden askeri ortaklara kadar izliyor. Personel daha sonra her bir girişimi ciddiyet, etki ve doğruluk açısından analiz eder ve en iyi yanıtlar için liderliğe önerilerde bulunur.

ABD Ordusu Avrupa kamu işleri medya bölümünün şefi Beth Clemons, “Bu olayları tanımlamak veya onları erken reddedebilmek takımın gerçek gücüdür” dedi.

Ekip, ordu operasyonlarına zarar verebilecek hikayeleri, anlatıları veya temaları izleyen askeri medya personeli ve müteahhitlerden oluşur.

Grup, bilgi operasyonları, istihbarat, uluslararası operasyonlar bölümü ve alt birimlerden personelin yanı sıra operasyonlar, kuvvet koruması, terörle mücadele personeli ile yakın bir şekilde çalışmaktadır. Ev sahibi ülke askerleri, ABD büyükelçilikleri ve üst merkezdeki uzmanlar ve diğer organizasyonlar da dahil.

Takım sahte haberleri çağırırken “çok seçici” diyor Clemons, çünkü bu saldırılar genellikle dikkat çekmeyi ve bir kitle geliştirmeyi amaçlıyor ve sahte haber etiketi bu ilginin toplanmasına yardımcı olabilir.

Clemons, “Her küçük blog yazısı ile köstebek oynayamazsınız ya da doğal olarak sönecek olan küçük bir titreşime oksijen eklersiniz” dedi.

Atlantik Konseyi’nin Dijital Adli Araştırma Laboratuvarı saldırıları tespit etmek ve kontrol altına almak için Ordu ile birlikte çalışıyor. Bu laboratuvar küresel dezenformasyon kampanyalarını, sahte haber hikayelerini ve gizli askeri gelişmeleri takip ediyor.

Atlantik Konseyi'nin yardımcı direktörü Lukas Andriukaitis, 2015 yılında açık kaynaklı bir araştırma organizasyonu olarak kurulan kâr amacı gütmeyen kuruluşun artık dezenformasyon kampanyalarıyla mücadeleye yardımcı olduğunu söyledi. Bakan, her hafta laboratuar çalışanlarının Baltık ülkelerindeki NATO birliklerine karşı anlatıları takip ettiğini söyledi. Görevleri her görevle mücadele etmek değil, daha büyük operasyonları ortaya çıkarmaktır.

Mayıs 2019'da laboratuvar, dokuz dile, 30'dan fazla sosyal ağ ve blog platformuna yayılmış müttefik hükümetlere karşı büyük ölçekli bir etki operasyonu bulgularını yayınlamak için Facebook ile çalıştı ve çok sayıda sahte kullanıcı profili ve kimliği üretti.

Raporda, “Kötü niyetli aktörlerin bu platformlarda yanlış profiller oluşturmaları ve bunları dezenformasyon için fırlatma rampası olarak kullanmaları rahatsız edici derecede basittir” dedi.

Laboratuvar operasyonu belirli bir gruba bağlayamasa da, yaklaşımın daha büyük bir istihbarat servisi tarafından yapılan bir operasyona benzediği sonucuna vardı.

Andriukaitis, "Askerlerin dijital güvenlikle ilgili daha büyük sorunları var," dedi. “Onlar büyük hedefler ve bunlar özel bir şirket kadar hızlı yanıt vermeyen büyük, sağlam kuruluşlar.”

Ordu, Dijital Adli Araştırma Laboratuvarı, NATO’nun Stratejik Komuta Mükemmeliyet Merkezi ve StopFake.org işbirliği yapmak ve rakiplerin tehdidiyle büyümek.

Clemons, “Bunun (Mis / Dis Tiger Ekibi) en büyük başarı öyküsü ağımızın genişlemesi ve bilgi ve ekip çalışmasının artan paylaşımı oldu. "Güç ekip ve her geçen gün büyüyen bir ekip."


Bir cevap yazın