ABD liderliğindeki koalisyon birlikleri batı Irak'ta üssü terk etti

BAĞDAT (AP) – Irak ve koalisyon yetkilileri, planlanan bir çöküşün bir parçası olarak ABD liderliğindeki koalisyondan askerlerin Perşembe günü batı Irak'taki bir üssünden çekildiklerini, koronavirüsle ilgili endişelerin ortasında koalisyonun askıya alındığını söyledi.

Koalisyon güçleri Irak-Suriye sınırında El-Kaim'den çekildi ve diğerleri önümüzdeki haftalarda Irak genelinde planlananlardı. Üst düzey bir koalisyon askeri yetkilisi, anonimlik koşullarından bahseden planın geçen yılın sonlarından beri çalışmalarda olduğunu söyledi.

"Irak hükümeti ile koalisyon güçleri arasında geri çekilme kabul edildi," dedi Brig. Geri çekilme töreninde olan Tahseen al-Khafaji. Bir diğer üst düzey Irak askeri yetkilisi, koalisyonun önümüzdeki haftalarda Musul'un güneyinde Katar ve K1 dahil Kerkük ilinde Kuzey Irak'ta iki üs bırakmasını beklediğini söyledi.

Anonimlik koşulu hakkında konuşan yetkililer bunu düzenlemelere uygun olarak yaptılar.

Irak'ta, Irak güvenlik meslektaşlarına İslam Devleti grubuyla savaşmak için yardım eden ve eğitim veren yaklaşık 7.500 koalisyon askeri bulunuyor.

Düşüş, ABD birliklerine ev sahipliği yapan Irak askeri üslerini hedef alan roket saldırılarının artmasıyla ortaya çıkıyor. Bir hafta boyunca üç ayrı saldırı Camp Taji ve Basmaya üslerini vurdu ve iki Amerikalı da dahil olmak üzere üç koalisyon askerini öldürdü. Koalisyon yetkilisi, İran destekli milis grupları tarafından gerçekleştirildiğine inanılan saldırıların, çıkarılma kararını etkilemediğini söyledi.

Koalisyon yetkilisi, Irak ordusunun koronavirüs ile ilgili kaygılar nedeniyle koalisyonla eğitim faaliyetlerini duraklattığını söyledi.

Irak, büyük halka açık toplantıları yasaklayarak, başkentte sokağa çıkma yasağı uygulayarak ve havayolu uçuşlarını askıya alarak virüsün yayılmasını kontrol altına almak için önlemler alıyor. Sağlık Bakanlığı'na göre, Irak'ın 177 vakası var ve ondan 12 kişi öldü.

Üst düzey bir koalisyon askeri yetkilisi brifingde “Iraklılar mevcut şartlarda beklediğiniz gibi eğitim faaliyetlerini durdurdular, çünkü insanları bir araya getirmiyorlar” dedi. Yetkili, “bununla ilişkili sağlık riskleri” nedeniyle eğitimin durduğunu söyledi.

Koalisyon yetkilisinin Irak'taki ayak izini azaltma kararı Aralık ayında tasarlandı, koalisyon yetkilisi, ABD-Irak gerginliklerinin, İran Gen. Qassim Soleimani'yi Bağdat havaalanı dışında öldüren ve milletvekillerinin bir Ocak ayında ABD birliklerinin ülkeyi terk etmesi gereken bağlayıcı olmayan karar.

Siyasi ilişkilerdeki sıkıntı, koalisyon ile Irak güvenlik güçleri arasındaki ortak operasyonlarda duraklamaya yol açtı. O sırada üst düzey koalisyon yetkilisi, Irak'ın yalnızca operasyonlar yaparak ve eğitim vererek İD'in yeniden dirilişini önleyebildiğini gösterdiğini söyledi.

Koalisyon yetkilisi, bunun Aralık ayından bu yana Irak'ta koalisyon varlığını azaltma ve Irak güvenlik güçlerinin gözetim ve hava desteği gibi eksikliklerinin üst düzey yeteneklerle sınırlandırılmasını planladığını söyledi.

Sonuç olarak, İslam Devleti için Arapça kısaltma kullanarak, Irak'taki güvenlik güçlerini ve Daesh'e karşı çabalarını daha az insanla daha az üsten desteklemeye odaklanacağız.

“Biz Daesh'in bittiğini söylemiyoruz. Hala bir tehdit oluşturuyorlar, ancak bu tehdidin büyük bir kısmı ISF tarafından kontrol altına alınabiliyor ve kontrol altına alınabiliyor ”dedi.


Bir cevap yazın