ABD kuvvetleri Ukrayna'daki yoğun elektronik savaş savaşından öğrenebilir

Ukrayna güçleri Rus dronları ve jammer ve yön bulma teknolojisi ile donatılmış yer sistemleri tarafından Ukrayna askeri pozisyonlarını koklamak için honlanmış – Amerikan kuvvetleri için öğrenilen dersler sunan akranlara yakın bir savaş.

Eski Kargalar Derneği için bir sempozyumda konuşan – elektronik savaş kar amacı gütmeyen bir kuruluş – Ukrayna Ortak Personel Silahlı Kuvvetleri savaş destek birimleri başkan yardımcısı İvan Pavlenko, Salı günü izleyen üyelere Ukrayna'nın Rus elektronik saldırılarına yaklaşık 100 uçağı kaybettiğini söyledi. GPS sahteciliği olarak bilinen bir taktikle navigasyon sistemlerinde.

Pavlenko, Rusya'nın Ukrayna karşı topçu bataryalarını bulma ve sıkışmada da “gerçekten etkili” olduğunu söyledi. Yetkili, Rus kuvvetlerinin radar sistemlerini kör edip Ukrayna kuvvetlerini bombalayacağını söyledi.

Yetkili, Ukrayna’nın trunk Motorola telsiz haberleşmesini bastırmasının “oldukça aktif” olduğunu açıkladı. Pavlenko'ya göre, Rus kuvvetleri, iki yönlü telsiz iletişiminin daha uzun mesafeleri artırmaya yardımcı olan bir sistem olan bir radyo tekrarlayıcısını da virüsle enfekte etmeyi başardı.

Rus kuvvetleri aynı zamanda, yön bulma teknolojisi ve alıcıları ile silahlı insansız uçakları kullanıyor ve Ukrayna kuvvetlerini yerinde buluyor.

Üst düzey Ukrayna askeri yetkililerinden oluşan bir heyet, 9 Mayıs 2017 tarihinde Almanya'nın Hohenfels Eğitim Bölgesi'ndeki muharebe eğitim merkezinde eğitim veren bir ABD Ordusu birimini gözlemliyor. Bir asker, Javelin tanksavar füze sisteminin nasıl kullanılacağını gösteriyor. (Ordu)

Pavlenko, Rusya'nın ayrıca akıllı telefonları ve GSM hücresel şebekeleri 20 mil derinlikte sıkma yeteneğine de sahip. Rusya, akıllı telefona girdikten sonra bilgi çalabilir veya bir konum bulabilir.

Ukrayna kuvvetleri şimdi elektromanyetik spektrumdan savaşma ve sömürme deneyimiyle çalkalanıyor. ABD Ukrayna'ya eğitim ve ekipman sağlamasına rağmen, güçleri büyük bir çatışmaya hazırlık için not alarak savaşı büyük ölçüde izledi.

Son yirmi yıldır, Amerikan birlikleri, elektromanyetik spektrumun ABD tarafından baskın olduğu düşük teknolojili karşı saldırılara karıştı.

Kesintisiz iletişim ve GPS navigasyonuna erişim Amerikan birlikleri için bir norm olmuştur, ancak Ukrayna savaş alanı Amerikan kuvvetlerinin artık güçlerinin gelecekte kontrol edeceği ve sorunsuz bir şekilde çalışacağı önceden düşünülmüş kavramları koruyamayacağının bir kanıtıdır.

Büyük yerleşik üslerden çalışmaya alışkın olan ABD güçlerinin artık hem görünür hem de elektromanyetik imzalarını maskelemeyi ve gizlemeyi öğrenmesi gerekecek.

ABD Askeri birliklerinin “daha ​​iyi“ gizleme ”mekanizmalarına ihtiyacı var – sinyalleri ve elektronik imzalarını karıştırmak, taklit etmek ve başka şekilde maskelemek,” diyor Deniz Analizleri Merkezi danışmanı ve Amerikan Dış Politika Konseyi'ndeki Rusya çalışmalarından biri.

Suriye'deki Amerikan birlikleri, yakın akrabaları olan bazı devletlerin Orta Doğu'daki stratejik kaynakların ve etkinin kontrolü için yarışmaya devam ettikleri bu beceriyi şimdiden biliyorlardı.

Özel Amaçlı Deniz Hava-Yer Görev Gücü – Kriz eski komutanı Marine Col. Yanıt – Daha önce anlatılan Merkezi Komuta Deniz Piyadeleri Zamanları. “Bu da bizi daha hazır hale getiriyor.”

Rusya, İran ve Türkiye'den gelen elektronik savaş yetenekleri ile donanmış gözetleme uçakları, düşman konumlarını belirleyip değerli istihbarat toplayarak Suriye'yi uçuruyor.

Ukrayna ordusu, Mart 2019'da Bayraktar TB2 drone'larını ve 420'den fazla ilave malzemeyi aldı. "Data-original =" https://www.armytimes.com/resizer/PQeGt8IJa4nW5uoda0tBi0JiGzE=/800x0/filters:quality(100)/ arc-anglerfish-arc2-prod-mco.s3.amazonaws.com/public/6BZTSIZF45DLPBYXFHQ5HOXFGU.jpeg "src =" data: image / jpg; base64, / 9j / 4AAQSkZJRgABAQAAAQABAAD / 2wBDAAQDAwQDAwQEAwQFBAQFBgoHBgYGBg0JCggKDw0QEA8NDw4RExgUERIXEg4PFRwVFxkZGxsbEBQdHx0aHxgaGxr / 2wBDAQQFBQYFBgwHBwwaEQ8RGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhr / wgARCAAMABIDASIAAhEBAxEB / 8QAGAAAAgMAAAAAAAAAAAAAAAAAAAYBAwf / xAAVAQEBAAAAAAAAAAAAAAAAAAABA // aAAwDAQACEAMQAAABYb1GWOii6J // xAAcEAACAgIDAAAAAAAAAAAAAAADBAABBRMCERT / 2gAIAQEAAQUCvKpCsOYR63gueUS4lVxGBr4VP // EABcRAAMBAAAAAAAAAAAAAAAAAAABAxP / 2gAIAQMBAT8BUkYn / 8QAGREAAgMBAAAAAAAAAAAAAAAAAAECAxET / 9oACAECAQE / AXdLDuj / xAAiEAABBAECBwAAAAAAAAAAAAABAAIDESESQRMiIzJhYpH / 2gAIAQEABj8CIfMyt6XSnZ8Vh7M + yBhbpJq / KHGjbJz4Dtl2Bf / EABsQAQEBAQEAAwAAAAAAAAAAAAERACFxYYHh / 9oACAEBAAE / IS0haXBsnMpCALb79zBRI6EOlaCvj80r2ihPBg0Inxv / 2gAMAwEAAgADAAAAEJAf / 8QAGBEAAgMAAAAAAAAAAAAAAAAAAAERMVH / 2gAIAQMBAT8QpJktP // EABcRAQADAAAAAAAAAAAAAAAAAAABIXH / 2gAIAQIBAT8QtJbP / 8QAGxABAQADAQEBAAAAAAAAAAAAAREAITFBYXH / 2gAIAQEAAT8QhJEyk0Nm7 + mDuwhAVFqNJF8e4TXiAo7prNKvACtTW / jk5iefEOE2kqtX3DJoQPBn / 9 k = "yükseklik = "414,51292246520876" genişlik =" 600
Ukrayna ordusu, Mart 2019'da Bayraktar TB2 dronlarını ve 420'den fazla ek malzeme aldı.

Schreffler, “İmzalarımızı hem elektromanyetik açıdan hem de fiziksel, görsel ve sesli gözlem perspektifinden en aza indirmek için eğitmeye devam etmeliyiz.

“Kamuflaj ve örtü ve gizlilik önemlidir ve herhangi bir düşman size küçük insansız hava sistemleri veya uçakları ile baktığında … Denizcilerinizin yeteneklerinde iyi olması gerekir Denizcilerin her zaman iyi olması gerekir” dedi.

Dronlar, hem Ukrayna hem de Rus kuvvetleri için elektromanyetik spektrumda savaşmak için hayati önem taşıyor.

Bendett, Amerika'nın bu deneyimde stok tutması ve drone filosunun GPS sahtekarlığına ve elektronik saldırılara karşı sertleştirilmesini sağlaması gerektiğini söyledi.

Bendett, "Aslında, Ukrayna drone endüstrisi yakın zamanda ordu için inşa edilmiş bazı İHA'larının önceki modellere göre daha iyi EW korumasına sahip olduğunu duyurdu." Dedi. “Rus ordusu da, EMS ile mücadele edilen bir ortamda çalışabilecek uçağı inşa ediyor.”

Pavlenko Salı günü dinleyicilere yaptığı açıklamada, ABD yaptırımlarının gevşediğini ve Rusya'nın elektronik savaş yeteneklerinin bir kısmını bozduğunu söyledi.

““ Bozulmuş ”ile ne kastedildiğinden emin değilim – Rusların Ukrayna deneyiminden çok şey öğrendikleri ve elektronik savaşları daha güçlü ise. Bu Rus anlatımına karşı koymaya çalışan Ukraynalılar olduğunu düşünüyorum. Rus yeteneklerinin orada azaldığını düşünmüyorum, "dedi Bendett Military Times'a.


Bir cevap yazın