ABD, İran'a karşı İsrail'den nasıl öğrenebilir?

COVID-19 krizi sırasında, ABD ve İran'ın gerilimi azaltmanın yollarını bulacağını düşünürdü. Bunun yerine, Trump yönetimi bir salgının ortasında yaptırımları gevşetmeyi reddediyor ve Irak'ta İran destekli Şii milisleri ABD güçlerini hedef almaya devam ediyor. Bu gölge savaşı devam edecekse, ABD'nin çıkarlarını korumak ve İran savaş vekillerine ve vekillerine karşı savaşmak için daha etkili yollar bulması gerekir.

Ronald Reagan'dan Barack Obama'ya kadar olan önceki başkanlar, daha büyük bir çatışmaya başlama korkusuyla yanıt vermekten çekiniyorlardı. Trump yönetiminin İranlı General Qassem Soleimani'ye yaptığı grev, bunun tam tersini temsil ediyor – neredeyse kontrolsüz bir tırmanışa yol açan gereksiz bir kışkırtıcı yaklaşım.

Daha etkili olabilecek bir orta yol vardır. İsrail’in Suriye’de İran’a karşı savaşlar arasındaki kampanyası, gri bölgede İran’a karşı geri dönme yönünde en başarılı askeri çabalardan biri oldu. Suriye iç savaşının 2011'de başlamasından bu yana ve özellikle 2017'nin başından beri İsrail, İran ve vekillerine bağlı 1.000'den fazla hedefe karşı Suriye içinde 200'den fazla hava saldırısı gerçekleştirdi.

Amerikalı stratejistler ve askeri subaylar, Sovyetler Birliği ile olası geleneksel savaşa hazırlanmak için 1973 Arap-İsrail Savaşı'nı inceledi. Bugün ABD ordusu, İsrail'in Suriye'deki kampanyasından çıkarılan dersleri alabilir ve İran ile gri bölge çatışmasına uygulayabilir.

Geçtiğimiz yıl boyunca ders çalışıyor İsrail kampanyası ve ABD operasyonlarına uygulanabilecek aşağıdaki dersleri geliştirdi.

Birincisi, İsrailliler Suriye'ye İsrail'in Demir Kubbe sistemini zorlayabilecek hassas güdümlü mühimmat akışını azaltmak için açıkça tanımlanmış ve sınırlı bir operasyonel hedefe odaklandılar. Bu onların dar bir hedef seti geliştirmelerini ve İran'a açık, ilişkili caydırıcı mesajlar göndermelerini sağladı. Buna karşılık, mevcut ABD yaklaşımı 12 geniş, kapsayıcı hedef bu, İran'ın Ortadoğu'daki tüm etkilerini ortadan kaldırarak sınırlı ve etkili askeri adımlara odaklanmayı zorlaştırıyor.

Bir Iron Dome hava savunma sistemi 16 Temmuz 2014 tarihinde Ashdod, İsrail şehri üzerinde bir roketi durdurmak için ateş açtı. (Ilia Yefimovich / Getty Images)
Bir Iron Dome hava savunma sistemi 16 Temmuz 2014 tarihinde Ashdod, İsrail şehri üzerinde bir roketi durdurmak için ateş açtı. (Ilia Yefimovich / Getty Images)

İkincisi, İsrail bu kampanyayı ezici bir istihbarat ve askeri üstünlük sağlayabileceği tiyatrolarda sürdürdü. Bu nedenle, yüzlerce İsrail grevi yalnızca İran'dan misilleme konusunda etkisiz girişimlerle sonuçlandı. Amerika Birleşik Devletleri kesinlikle bu tür askeri ve istihbarat üstünlüğünü geliştirebilir, ancak dünya çapında taahhütleri olan bir süper güç için pahalı ve zorlayıcıdır ve bu nedenle sadece kilit ulusal çıkarlar söz konusu olduğunda konuşlandırılmalıdır.

Tırmanma riskini daha da azaltmak için, İsrail'in bazı olumsuz ve sivil kayıpları sınırlıydı – bazı durumlarda, silah sistemlerini yok etmeden önce İranlı savaşçıları dağıtmak için kasıtlı olarak ateş etmek. Irak'ta bir Amerikan yüklenicinin öldürülmesine yanıt olarak 25 Kata’ib Hizbullah savaşçısını öldüren Aralık ayı sonlarındaki Amerikan operasyonu, tehlikeli bir şekilde yükselen bir döngüyü tetikledi. Operasyon, Bağdat'taki ABD Büyükelçiliğinin fırtınasını tetikledi, ardından ABD'nin Soleimani'ye yaptığı grev ve İran'ın misilleme amaçlı balistik füzeleri ABD birliklerine fırlatıldı.

Dördüncü ders, ince bir mesajlaşma kampanyası geliştirmektir. İsrail, Başkan Donald Trump'ın Soleimani'yi öldürdükten sonra bir Amerikan bayrağının resmini tweetlemesinin aksine, açıkça İran'ı utandırmaktan kaçındı. Yine de, İsrailliler stratejik sızıntılarla Suriye'ye hassas silahlar göndermeye devam etmenin maliyetlerini İran'a açıkladılar. ABD, İsrailliler askeri sansür kullandığından, bu kadar sıkı bir şekilde dağınık bir kampanya yürütemezdi. Ancak Pakistan ve Yemen'deki El Kaide'ye karşı daha önceki ABD kampanyaları da benzer bir kamu mesajlaşma duruşunu kullandı.

Yine de İsrail, kinetik eylem ve tam ölçekli savaş arasındaki geniş alanı tanıyan hesaplanmış riskler almaya istekli. Amerika Birleşik Devletleri'nde çok sık tartışma siyah ve beyazdır. Liderler, Başkan Obama'nın Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın 2013 yılında kimyasal silah kullanımına askeri olarak yanıt vermediği gibi, vuruntu etkilerinden korkmak için herhangi bir eylemde bulunmaktan korkuyorlar. Soleimani'nin öldürülmesini emretti.

İsrail askeri planlamaya alışılmışın dışında bir yaklaşım sergiledi. İsrail, ABD askeri planlamasının böyle yürütüldüğü istenen son durumları özetlemek yerine, çok sınırlı grevlerin test edilmesiyle başlayan ve daha sonra İran etkili bir şekilde misilleme yapamadığında, yavaş yavaş daha saldırgan olana kadar kademeli bir ileri planlama yaklaşımı benimsedi. İran'ın tepkisini izlemek ve uyum sağlamak gibi yinelenen bir grev süreci ile devam eden operasyonlar.

Askeri harekat için alan yaratmak amacıyla tamamlayıcı diplomasinin peşinde koşmak da kilit önem taşımaktadır. İsrail bu operasyonların çoğunu Rus kontrollü hava sahasında gerçekleştirdi. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile tutarlı bir şekilde ilgilenmesi, Rusya’nın İsrail-İran çatışmasının ortasına girme konusundaki ilgisini az kaldıran çatışmadan kaçınmak için operasyonel düzeyde tartışmaya yol açtı. ABD, İran ve ABD arasındaki bir çatışmanın ortasında sıkışıp kalmasından korkan ancak ABD güçlerinin Irak'tan tamamen çıkmasını istemeyen bir Irak hükümetiyle benzer bir yaklaşımı sürdürmek akıllıca olacaktır.

Son bir ders, böyle bir kampanyanın kendi başına ne başarabileceği konusunda mütevazı olmaktır. İsrail-İran gölge savaşı birçok cephede devam ediyor ve İran Suriye'deki bu gerilemeye şimdiden uyum sağlıyor. Farklı sorumluluklar, kabiliyetler ve çıkarlar ile Amerika Birleşik Devletleri İsrail yaklaşımını tam olarak kopyalayamaz ve kopyalamamalıdır. Ancak İsrail'in Suriye'deki deneyimi, ABD'li politika yapıcılar İsrail modelinin en azından bazı unsurlarını kopyalamak istiyorsa ve çoğaltabiliyorsa, ABD'nin gri bölge çatışmasında daha önce değerlendirilenden daha fazla seçeneğe sahip olduğunu gösteriyor.

Ilan Goldenberg, Kaleigh Thomas'ın araştırma görevlisi olduğu Yeni Amerikan Güvenliği Merkezi'nde Ortadoğu Güvenlik Programı'nın direktörüdür.


Bir cevap yazın