ABD Deniz Kuvvetleri denizaltıları izlemek ve yok etmek için insansız sistemlere yönelmeli

Denizaltı karşıtı savaş veya ASW, bir donanmanın en zor görevlerinden biridir. Sonarlar, su altı gemilerine karşı radarlar veya görsel sensörler kullanarak denizaltıları menzilin sadece bir kısmını ve hassasiyetini tespit ederler. Denizaltılar, yüzlerce kilometre ötedeki hedeflere vurabilecek füzeler taşıyabilir ve potansiyel olarak geniş alanları kapsayacak aramalar gerektirebilir. Ve uçakların ve yüzey gemilerinin denizaltıları batırmak için kullandıkları torpidoların, batma şansı elde etmek için doğrudan denizaltıya bırakılması gerekiyor.

Bu zorluklar Soğuk Savaş dönemi ABD Donanması'nın sıralı yaklaşım düşman denizaltılarını izlemek için. Elektronik veya görsel istihbarat kaynakları, zıt bir subay limandan ayrılırken rapor verecek ve umarım ses gözetimi ya da deniz tabanındaki SOSUS – sonar dizileri – İzlanda ve İngiltere arasındaki gibi chokeppoint'lere girerken ele geçirilecekti.

Devriye uçağı daha sonra denizaltıyı takip et Sonar donanımlı şamandıralar veya sonobuoys kullanarak ve sonunda ABD nükleer saldırı denizaltısıveya uzun süreli iz için SSN.

ABD ASW modeli bozulduBununla birlikte, ABD denizaltısı ve devriye uçak filoları küçüldükçe Soğuk Savaş'ı takip eden yıllarda Çin denizaltı filosu büyüdü ve Rus denizaltıları daha sessiz hale geldi. Bugün ABD Donanması muazzam çaba Batı Atlantik'teki her modern Rus denizaltını takip etmek.

2000'li yıllar boyunca, tam spektrumlu ASW ihtiyaç duyulduğunda denizaltıları batırmaktan, denizaltıları görevlerini yerine getirmelerini engelleyerek yenmek için hedeflerde önemli bir değişim başlattı.

Bununla birlikte, tam spektrumlu ASW ve diğer mevcut kavramlar, düşman denizaltılarını kendi kıyılarının yakınında şişelemek veya açık okyanusta batırmak için hala uçak, gemi ve denizaltılara güveniyor. SOSUS, Soğuk Savaş'tan bu yana gelişmesine rağmen konuşlandırılabilir yeni deniz tabanı dizileri ailesiABD ASW zincirindeki bir sonraki bağlantı hala bir P-8A Poseidon devriye uçağı, Arleigh Burke sınıfı güdümlü bir füze muhripi veya bir ABD SSN'sidir. Bu platformlar kısa tedarik dünya çapında, maliyet Yüz milyonlarca ila milyarlarca dolar satın almak ve günde yüz binlerce dolara mal olmak.

İşçiler, 28 Ağustos 2014 tarihinde Saint Petersburg'daki Amiralty Tersanesi'nde Rus dizel-elektrik saldırı denizaltısı Stary Oskol'un açılış törenini hazırladılar. (Olga Maltseva / Getty Images aracılığıyla AFP)
İşçiler, 28 Ağustos 2014 tarihinde Saint Petersburg'daki Amiralty Tersanesi'nde Rus dizel-elektrik saldırı denizaltısı Stary Oskol'un açılış törenini hazırladılar. (Olga Maltseva / Getty Images aracılığıyla AFP)

İle savunma bütçeleri düzleştirme ve bir post-KOVİD-19 ABD Deniz Kuvvetleri, ASW'de “küçük çocuk futbol” oynamaya devam edemez; birden fazla uçak veya gemi, denizaltıları uçak gemileri veya üsleri gibi füze hedeflerine girmeden önce denizaltıları takip etmek ve yok etmek için birleşir.

Donanma bunun yerine insansız sistemler ASW'de, satın almak ve işletmek için bir fraksiyona mal olan karşılaştırıldığında insanlı meslektaşlarına. İnsansız uçaklar sonobuoys veya sabit sonar dizileri yerleştirebilir ve insansız denizaltı veya yüzey araçları pasif sonar dizilerini çekebilir. İnsansız yüzey araçları, onlarca mil ötedeki denizaltıları tespit edebilen veya sürdürebilen ABD denizaltı gözetim gemileri gibi düşük frekanslı aktif sonarlar da kullanabilir.

Otonom platformlar, bir muhrip veya devriye uçağının yerleşik operatörlerine sahip olmasa da, iyileştirilmiş işleme, küçük otonom sensörlerin ilgili kontakları hızla tanımlamasını sağlıyor. Görüş hattı veya uydu iletişimi, insansız araçları ve sensörleri karaya veya insanlı ASW platformlarına operatörlerle bağlayabilir.

Bugünün ASW konseptlerinin önemli bir eksikliği, düşman denizaltılarına saldırarak “ölüm zincirini kapatmak” tır. Hava veya yüzeye fırlatılan silahlar, bir denizaltıyı batırma yeteneklerini azaltan kısa menzillere ve küçük savaş başlıklarına sahiptir;

İnsansız sistemler, ASW'ye düşman denizaltılarını yok etmek yerine baskılayan yeni bir yaklaşımla birlikte bu eksikliği giderebilir. II. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş sırasındaMüttefik donanmalar, saldırgan izleme ve taciz saldırıları yoluyla veya balistik füze denizaltılarını korumak için karşıt SSN'leri zorlayarak denizaltıları büyük ölçüde körfezde tuttu.

Denizaltı baskılamasının modern versiyonu, sık sık torpido veya derinlik bombası saldırıları ile birlikte açık algılama operasyonlarını içerecektir. İnsansız araçlar günümüzde insan gözetimi altında sıklıkla ölümcül silahlar fırlatmakla birlikte, denizaltı bastırma için en yararlı olacak küçük silahlar, orta irtifa, uzun ömürlü İHA'lar veya orta insansız yüzey gemileri ile operasyonel olarak ilgili sayılarda taşınabilir. Dahası, insansız araçların çok sayıda ve uzun süren dayanıklılığı, devriye uçakları veya muhriplerden daha düşük bir risk altındaki geniş bir alanda birçok denizaltının izlenmesini ve bastırılmasını sağlayacaktır.

Bugün ABD Donanması insansız sistemleri kullanıyor ASW'de öncelikle denizaltıları tespit etmek için. Savaş zamanında gözetim sağlamak ve denizaltıları savaş zamanında etkili bir şekilde yenmek için Donanma, insansız sistemlerin rolünü arttırmalıdır. Komuta ve kontrol yürütmek için insanlı platformlar ve denizaltıları takip etmek, caydırmak ve müdahale etmek için insansız araçlar kullanmak, ASW operasyonlarının maliyetlerini önemli ölçüde azaltabilir ve Deniz Kuvvetleri'nin ASW çabalarını denizaltı filolarının artan tehdidi ile eşleştirmesini sağlayabilir.

Bryan Clark, Hudson Enstitüsü'nde kıdemli bir üyedir. Deniz operasyonları, elektronik savaş, otonom sistemler, askeri yarışmalar ve savaş oyunlarında uzmandır.


Bir cevap yazın