AB, Libya silah ambargosuna polis için yeni bir deniz misyonu başlattı

BRÜKSEL – Avrupa Birliği Salı günü, İtalya'nın savaş gemilerinin Avrupa kıyılarına göçmenleri çektiğini iddia eden önceki bir operasyonu durdurmasının ardından, Birleşmiş Milletler'in Libya'ya silah ambargosunun uygulanmasını amaçlayan yeni bir deniz misyonu başlattığını duyurdu.

Yunanca “barış” kelimesi olan Irini adlı yeni operasyon Çarşamba gününden itibaren bir yıl boyunca çalışmaya başlayacak. Avrupa Konseyi “temel görevi, hava, uydu ve deniz varlıklarının kullanımı yoluyla BM silah ambargosunun uygulanmasına” sahip olacağını söyledi.

“Özellikle misyon, Libya kıyıları açıklarında, Libya'ya silah veya ilgili malzeme taşıdığından şüphelenilen gemilerin teftişlerini yapabilecektir” dedi. Ayrıca Libya'dan kaçak akaryakıt ve petrol kaçakçılığı hakkında bilgi toplayacak ve personeline eğitim vermek de dahil Libya Sahil Güvenlik'in kurulmasına yardımcı olacaktır.

AB'nin önceki deniz misyonu Sophia Operasyonu, on binlerce göçmenin 2015 yılında Avrupa'da daha iyi bir yaşam arayışı için Akdeniz'in potansiyel olarak tehlikeli geçişlerini denemeye başlamasından sonra kuruldu.

İtalya’nın önceki popülist hükümeti, gemileri bazen göçmenleri kurtarmak için kullanıldığından Sophia'nın gemileri kullanmasını engelledi. Uçaklar ve insansız hava araçları hala kullanılıyor. Mevcut hükümet de herhangi bir operasyonu sürdürme konusunda ihtiyatlıydı ve Avusturya da başlangıçta buna karşı çıktı.

Yardım grupları, AB'yi sığınmak isteyen insanları terk etmekle suçlayan, herhangi bir tekne olmaksızın bir deniz operasyonu gibi görünen saçma bir ihtimal karşısında şok oldular.

Göçmenle ilgili bir görevi olmamasına rağmen, Irini Operasyonu'na dahil olan gemiler, uluslararası yasalar uyarınca denizde tehlikede karşılaştıkları insanları kurtarmakla yükümlü olacaklar.

“Diplomasi, eylem tarafından desteklenmedikçe başarılı olamaz. ABD'nin Libya'ya yönelik silah ambargosunun etkin bir şekilde uygulanması gerekiyor ”dedi. Yetkili, AB'nin Irini'nin “kalıcı bir ateşkes için çözümün önemli bir parçası” olduğunu gördüğünü söyledi.

Borrell, operasyonun büyük ölçüde deniz gözetimine odaklanacak olmasına rağmen, uçaklarının, dronlarının ve uydularının hava sahasını ve çatışmaya maruz kalan ülke içindeki, çevresindeki ve üzerindeki karadaki bazı faaliyetleri izleyebileceğini söyledi.

Libya'da Kavga Doğu Libya merkezli rakip bir hükümetle müttefik askeri komutan Khalifa Hifter'in kuvvetleri ile batıda başkent Trablus'taki yetkililere gevşek bir şekilde bağlı olan bir dizi milis arasında neredeyse bir yıldır şiddetlendi.

Mısır, Rusya, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri, savaşan gruplara asker, savaşçı ve askeri teçhizat tedarik ediyor. Fransa ve İtalya karşılıklı tarafları destekliyor.

Rakip Libya kuvvetleri arasındaki çatışmalar, özellikle yeni koronavirüsün yıkılmış altyapıya sahip bir ülkeyi harap edebileceği ve tıbbi sıkıntılar yaratabileceğine dair korkular göz önüne alındığında, ateşkes başvurularına rağmen son günlerde arttı.

Borrell, bu temyizlerin sağır kulaklara düştüğüne dair pişmanlık duyduğunu ifade ederek, “hiç kimse aynı anda iki savaşı göze alamaz” dedi.


Bir cevap yazın